Magazin

Bir-iki Ecstasy'den de birşey oluyor

Bir-iki Ecstasy'den de birşey oluyor

Londra Metropolitan Üniversitesi'nden bir grup bilimadamı, yaptıkları araştırmalar sonucunda, bir-iki Ecstasy tabletinin bile beyinde uzun süreli tahribata yaratarak zaman içinde depresyona yol açabileceğini saptadıklarını açıkladı.

Yeni delillerin, tek bir denemenin bile kişiyi gelecekte sorunlarla karşılaştırabileceğini belirten bilim adamları, özellikle gençleri bu uyuşturucu haptan uzak durmaya ve "zararsız olduğu" yolundaki iddialara inanmamaya çağırdı. Bilimadamları, Ecstasy tabletlerini bütün ömürleri boyunca bir ya da iki kere deneyen kişilerde depresyon görünme oranının hiç Ecstasy denememyen ya da diğer uyuşturucuları deneyenlere göre dört kat daha fazla olduğuna işaret ederken, "Bütün bu hastaların tam bir depresyonaşamasında olduğu söylenmezse de, büyük bölümü Ecstasy´nin etkisi yüzünden hastalığa açık duruma gelmiş" dediler.

Küçük stres büyük depresyon oluyor
Araştırmayı yürüten ekibin başında bulunan Lynn Taurah ve Dr. Chris Chandler, insanların, özellikle gençlerin büyük bölümünün bir-iki kez Ectasy kullanmaktan bir zarar görmeyeceklerine inandıklarını, ancak bu inancın temelden yanlış olduğunu vurguladı. "Bir-iki kez Ecstasy kullananlar da beyinlerine, ileride kendilerini hastalıklara açık hale getirecek zararlar veriyorlar" diyen bilimadamları, "Pek çoğu profesyonel yaşamın içinde olan bu kişiler, daha sonra en küçük bir stres yaşadıklarında, depresyona girmeleri an meselesi oluyor. Bu nedenle de Ecstasy kullanmak, bir kere bile olsa, hiç de iyi bir fikir değil. Bu uyuşturucudan uzak durun" uyarısında bulundu.
Yayın tarihi: 16.03.2003
416
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.