Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bir hemşire bu kadar sevilir!

Bir hemşire bu kadar sevilir!

Antalya'da Filiz Alkiraz adlı hemşire başka bir servise gönderilince 10 böbrek hastası diyaliz makinesine bağlanmama protestosu başlattı.

Antalya Devlet Hastanesi'nde diyaliz makinesine bağlı olarak yaşam mücadelesi veren 10 böbrek hastası, Filiz Alkiraz adlı hemşireleri başka serviste görevlendirilince pazartesi gününden itibaren 'ölümüne' protesto eylemi başlattı.

Haftada üç gün dört saat diyaliz makinesine bağlanan hastalar, Filiz hemşirenin servisteki eski görevine verilinceye kadar makineye bağlanmama kararı aldı. Hemodiyaliz Ünitesi'nde toplanan 10 böbrek hastası, Hastane Başhekimi Dr. Arif Bulut'un makam kapısının önünde toplandı. Arif Bulut ise hastalarla görüşmesi için yardımcılarını görevlendirdi. Hastaların, Filiz hemşirenin yeniden servise verilmesi isteğini iletmeleri üzerine başhekim yardımcıları, "Siz böyle işlere karışmayın. Bizim kimi nerede çalıştıracağımız sizi ilgilendirmez. Siz kendi sorunlarınızla ilgilenin" dedi.

'O bizimle ilgileniyor'
Hemşire Filiz Alkiraz'ı istediklerini söyleyen hastalardan Şerafettin Gürsu, "O geri gelinceye kadar hiç kimse bizi makineye bağlanmaya ikna edemez" dedi. Hemşire Alkiraz'ın sabahları erken gelerek kendileriyle ilgilendiğini belirten Metin Altun ise, "Diğer hemşirelerle hiçbir sorunumuz yok ama biz yine de Filiz hanımı istiyoruz. Hepimiz onu çok seviyoruz ve hemşiremiz olarak onu yanımızda istiyoruz" diye konuştu.

Hastalardan bir bölümü Filiz hemşirenin çok sevildiği için bazı yetkililerin bu durumdan hoşlanmadığını, bu nedenle görev yerinin değiştirildiğini öne sürdü. Eylemlerinin Filiz hemşire dönünceye kadar devam edeceğini belirten diğer hastalar da doktorların telkinlerine rağmen diyaliz makinesine bağlanmadı. Filiz Alkiraz'ın gönderildiği Çocuk Cerrahi Servisi, özel tedavi isteyen çocukların bakımının zor olması nedeniyle hastane personeli arasında 'sürgün' yeri olarak adlandırılıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 11.11.2004
656
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.