Magazin

Bir dostluk kuşu akbaba

Bir dostluk kuşu akbaba

Avrupa'nın en büyük yırtıcı kuşu ve nesli tehlike altında olan türler arasında yer alan kara akbabaları, Türk-Yunan dostluğuna köprü olacak.

AB Türkiye Temsilciliği'nin, AB'ye giriş sürecinde, Türk-Yunan sivil diyaloğunu geliştirmek amacıyla hazırladığı projede, iki ülkenin sivil toplum kuruluşları, kara akbabaların sayılarının belirlenmesi, korunması ve çoğaltılması için ortak çalışmalar yapacak. Yaklaşık bir yıl sürecek projenin Türkiye sorumlusu Kuş Araştırmaları Derneği (KAD) Koordinatörü Okan Can, çalışmayla ilgili şu bilgileri verdi:

Türkiye'de 200 tane
"AB Türkiye Delegasyonu altında çalışan Türk-Yunan Sivil Diyaloğu Programı'nca desteklenen proje, Kuş Araştırmaları Derneği ve Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Yunanistan Temsilciliği arasında bilgi ve tecrübe paylaşımını amaçlıyor. Türkiye'de, İç Ege ve İç Anadolu'da, Erzurum'a çıkan ormanlık alanlarda akbaba görülüyor; sayılarının yaklaşık 200 olduğunu tahmin ediyoruz.

Akbaba bahane dostluk şahane
Yunanistan'da ise Türkiye'den daha az sayıda. Amaç iki ülke arasında dostluk köprüsü kurmak. Kara akbabalar da buna vesile. AB'nin 60 bin avro ödenek ayırdığı proje kapsamında, kara akbabaların yaşam alanları gezilecek, yuvaları koruma altına alınacak. Bulundukları yerleri tek tek belirleyeceğiz. Orman Bakanlığı ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile ortak çalışmalar yürüteceğiz."

En fazla Moğolistan'da
Can, kara akbabaların sayısının dünyada en fazla 3 bin çift ile Moğolistan'da, Avrupa ülkelerinde ise sayıca fazlalığın 1800 çift ile İspanya'da olduğunu söyledi.
Yayın tarihi: 27.10.2004
494
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.