Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bir de çamaşır makinesi olsaydı...

Bir de çamaşır makinesi olsaydı...

Yaşlılar, sokakta güvenle oynanan 1950'leri övdü...

50 yıl öncesi günümüzden daha iyiymiş. 1950'li yılları özlemle ananların o yıllarda da olmasını istediği az sayıdaki şey arasında, otomatik çamaşır makinesi, ev içi tuvaletleri ve bugünün ısınma teknolojisi var. Britanya'da yayımlanan Yours dergisinin anketine katılan 65-70 yaşlarındaki 3 bin kişinin yüzde 91'i 1950'lerde, çocukların çocukluklarını doyasıya yaşadıklarını, yüzde 88'i daha güvenli olduklarını, yüzde 85'i sokakta oynayabildiklerini söyledi.

Yüzde 85'lik bir kısım o yılları tercih etme sebebi olarak suç oranının düşük olmasını gösterirken, tüm katılımcılar, o yıllarda insanların daha cana yakın, nazik ve masum oluşu ve aile içi ilişkilerin yakınlığında birleşti. Ankete katılanlar beslenme, ulaşım, eğitim, sağlık hizmetlerinde de 1950'li yılların daha başarılı olduğunu savundu. Sonuçların, geçmişi özlemle anan yaşlıların hayallerini mi yansıttığını araştıran dergi, istatistiklere baktı. Britanya verilerine göre bir çocuğun kaçırılması riski aynı. Ancak suç oranı 50 yılda 10 kat artmış.
(Radikal)
453
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.