Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Bir daha yapmam'

'Bir daha yapmam'

Japonya'dan ABD'ye tek başına kürek çeken Fransız Emmanuel Coindre, 644 km.'lik bir rota sapmasıyla yolculuğunu bitirdi.

129 gün kürek çekerek Pasifik'i geçen kürekçi, önceki gün San Francisco yerine Oregon'da da olsa karaya ayak bastı. 24 Haziran'da Japonya'nın Koşi Limanı'ndan yola çıkan 32 yaşındaki Coindre, 6.5 metre uzunluğunda, 1.5 metre genişliğindeki teknesinin içinde, günde 16-18 saat kürek çekerek 8 bin 528 km. kat etmiş oldu. Yolculuğunun son 32 km.'sini onu Oregon açıklarında bulan bir teknenin arkasında yaptı.

Yol boyunca tam 16 kez alabora olan, 70 gün yağmur altında kalan ve bir parmağını kıran Coindre, "Bunu bir daha deneyeceğimi sanmıyorum" dedi!

Daha önce Atlas Okyanusu'nu beş kez geçen Coindre'ın rotası, profesyonellerce 'yerkürenin en tehlikeli deniz yollarından biri' diye nitelendiriliyor. Bölgede daha önce 11 kürekçi başarısızlığa uğramıştı. Coindre ise Fransız Gerard d'Aboville'in (1991) ardından aynı rotayı geçebilen ikinci kürekçi oldu. Ancak yolculuğunun son 32 km'sini bir teknenin yedeğinde tamamlaması, zaferine gölge düşürdü.
(Radikal)
Yayın tarihi: 03.11.2005
421
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.