Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bir Da Vinci daha

Bir Da Vinci daha

İngiltere'nin başkenti Londra'daki Ulusal Müze yetkilileri, ünlü ressam Leonardo Da Vinci'nin 'Kayalıklar Bakiresi' adlı tablosunun arkasında sanatçıya ait ikinci bir resmin bulunduğunu açıkladı.

Galeride bulunan 'Kayalıklar Bakiresi'ni kızılötesi ışınlarla tarayan bilim adamları, dizlerinin üzerine çökmüş ve kollarını açmış bir figürünün bulunduğu bir başka tabloyla karşılaştı. Sanat tarihi uzmanları, söz konusu resmin İsa'ya hayranlık sunma tablosu olarak yapıldığını söylüyor. Uzmanlara göre ünlü ressam İsa'nın bebek halini çizmekten vazgeçerek tablonun konusunu değiştiriyor. Ancak Da Vinci'nin neden aynı tuvalin üzerine resim yaptığı bilinmiyor. Ünlü ressam 1483 yılında Milano'daki bir kilise için tablo siparişi alıyor. Da Vinci kilise için 'Kayalıklar Bakiresi' adlı tabloyu yapıyor.

İki versiyonu var
Bu tablonun iki versiyonu bulunuyor. Bunlardan biri Fransa'daki Louvre Müzesi'nde, Milano'daki kiliseye 1508 yılında teslim edilen ikinci versiyon ise İngiltere'deki Ulusal Müze'de sergileniyor.

'Kayalıklar Bakiresi' konusuyla da sanat tarihçilerinin bölünmesine neden oluyor. Kimi uzmanlara göre, tablo Meryem'in İsa'ya hamile kaldığı anı, kimilerine göre de çocuk İsa'nın Vaftizci Yahya ile karşılaşmasını betimliyor.
419
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.