Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bir çınar daha devrildi

Bir çınar daha devrildi

'Küçük Hanımefendi' ve 'Turist Ömer' serileriyle gönüllerde taht kuran yönetmen, müzik yapımcısı, besteci Hulki Saner, 84 yaşında aramızdan ayrıldı.

Yeşilçam, altın yıllarına ait bir değeri daha kaybetti. Yaklaşık 3 yıl önce felç geçiren ve solunum yetmezliği olan Hulki Saner,dün gece Bebek'deki evinde yaşamını yitirdi. Saner'in cenazesi, yarın Bebek Camii'nde öğleyin kılınacak namazın ardından Sahrayıcedid Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Operada bas bariton
İstanbul'da 1921 yılında doğan Saner, Kimya Fakültesi'nden mezun olmasının ardından 1944'de ABD'ye giderek kimya ve müzik eğitimi aldı.1952'de İstanbul Operası'na giren ve bas-bariton olarak 'Tosca' operasıyla başrole çıkan Saner, İstanbul Radyosu'nda 'Melodi Kervanı' adlı programı hazırladı. Saner, 'Caz Topluluğu' adıyla bir ekip oluşturdu ve 1956 yılında fon müzikleri hazırlayarak sinemaya girdi.

Sinemada patlama yaptı
Aynı yıl kendi adına film şirketi kurup yapımcılığa, 1958 yılında ise yönetmenliğe başlayan Saner, Ayhan Işık, Belgin Doruk ve Sadri Alışık'ın başrollerini paylaştığı "Küçük Hanımefendi" serisinin yanı sıra "Ayşecik" ve "Turist Ömer" dizisiyle büyük sükse yaptı. Büyük gişe yapan bu filmlerin ardından Emel Sayın, Erol Büyükburç gibi şarkıcıların başrol oynadığı filmlere de yönetmen olarak imza atan Saner, bir süre plak yapımcılığıve besteler yaptı, şarkı sözü yazdı.

Durmadan çalıştı
1990'lı yıllarda TV dizileri için müzik hazırlayan Saner, SESAM'ın başkanlığı görevini de icra etti. Hulki Saner'in yönettiği bazı filmler şöyle: Sevmek Günah mı?, Taş Bebek, Bir Demet Yasemen, Ayşecik, Turist Ömer, Cibali Karakolu, Bir Damat Aranıyor, Avare Aşık, Kavanoz Dipli Dünya, Damdaki Kemancı, Gülüzar, Çam Sakızı, Aptal Şampiyon, Yeşil Yeşil, Hababam Taburu.
Yayın tarihi: 21.07.2005
512
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.