Magazin

Bir başkadır Feshane

Bir başkadır Feshane

Feshane iftardan önce de sonra da hareketli. İftar öncesi oyun pistleri ve alışverişle vakit geçirenler, sonra eğlence ya da konserlerle coşuyor.

Padişah ikinci Mahmut tarafından 1826 yılında Yeniçeri Ocağı'nın ortadan kaldırılıp yerlerine getirilen yeni orduya giyecek üretmek amacıyla kurulan Feshane, İstanbul için vazgeçilmez bir ramazan geleneği halini aldı.

Beş yıldır sürüyor
Restore edildikten sonra halkın hizmetine açılan Feshane' de ramazan günleri beş yıldır renkli görüntülere sahne oluyor. Osmanlı'dan kalma geleneksel kıyafetlerle nostaljik sanat müziği eşliğinde 'Sultan kayığı' ile Haliç'te yapılan turlar, akşam iftardan sonra ünlü sanatçıların verdiği konserler, alışveriş standları ramazan boyunca İstanbulluları bekliyor.

İstanbul'un eski ramazan geleneklerinin yaşatıldığı yerlerden biri olan Feshane, bu yıl da İstanbulluların en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri. Feshane içinde giyecek, takı, oyuncak, süs eşyaları, ürün standları kurulurken, dışarıda ise çocuklar için oyun alanı, lunapark, yiyecek standları var.

Herkes için bir şey var
İftara kadar Feshane'de hareketlilik hiç durmuyor. Ancak oruç açma vakti yaklaştığında alışveriş standları yavaş yavaş boşalırken, yiyecek standlarında kuyruk oluşmaya başlıyor. Yer bulamayanlar ise çimenlikler ya da banklarda iftar açıyor.
İftar sonrası Feshane iğne atsan yere düşmeyecek bir halde. 'Sadabad Salonu'nda canlı yapılan Türk halk müziği dinletisinin yanı sıra dışarıdaki hasırlarda da müzik ziyafeti var. Mısırlar patlatılıyor, elmaşekeri, pamukşekeri ve macunlar havada kapışılıyor. 'Go-car pisti' ise çocuklardan daha çok yetişkinlerin ilgi odağı oluyor.

Feshane'de büyük ilgi çeken eğlencelerinden biri de 'Sultan kayığı'. Padişah Abdülaziz'in kullandığı bu kayıklardan üç tane var. Sultan kayığı gezisi Feshane'nin önünden Mehter Marşı ile başlayıp Tavşan Adası, Sütlüce, Piyerloti etrafını turluyor. Geleneksel kıyafetleriyle dikkat çeken kürekçiler misafirleri selamladıktan sonra küreklere asılıp yolu arşınlıyor. 20 dakika süren tur yine Feshane de son buluyor.

Halk memnun
Sultan kayığı konuklarından biri Mehmet Kılıç. Etkinliklerin sadece ramazanda olmaması gerektiğini belirten Kılıç, "Yazın hafta sonları da olsa ilgi görür. Müzikleri çok güzel. Fiyatları normal. Çocuklara ücret almamaları daha güzel" diyor. Evden yemeklerini alıp gelen üç kızk ardeş ise Feshane günlerini ramazan geleneği haline getirmiş. Her ramazan ayında Feshane'ye geldiklerini anlatan Yadigar Şentürk, Ayşe Altıntaş ve Tuğba Sezgin kardeşler fiyatları biraz pahalı bulsalar da her geldiklerinde mutlaka bir şeyler alıyorlar.

Fes üretiminden eğlenceye
Feshane 1826'da ikinci Mahmud tarafından Yeniçeri Ocağı'nın yerine kurulan yeni orduya giysi üretmek amacıyla kuruldu. Dönemin fes, kumaş ve halı üretim fabrikası haline geldi. 1925'te kapatıldı. 1986'da büyükşehir belediyesi tarafından Haliç düzenleme çalışmaları nedeniyle fabrikanın büyük dokuma salonu dışında kalan kısmı yıkıldı. 1998'de restorasyon başladı. Feshane binası son beş yıldır 4 bin metrekare alanda sergi, fuar, konser, kongre organizasyonlarının gerçekleştirildiği bir merkeze dönüştürüldü.
(Radikal)
Yayın tarihi: 26.10.2004
502
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.