Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bir başkadır benim 'Batman'im

Bir başkadır benim 'Batman'im

Merakla beklenen yeni Batman filmi 'Batman Başlıyor', bu cuma Türkiye'de gösterime giriyor.

Tim Burton imzalı 'Batman' ve 'Batman Dönüyor'u, Joel Schumacher'ın 'Batman Daima' ve 'Batman ve Robin'inden sonra, Gotham'ın koruyucu meleği Yarasa Adam'ın beyazperdedeki yeni macerasında öykünün başına gidiyoruz: Bruce Wayne'in nasıl Batman'e dönüştüğüne.

Yarasa Adam kostümünü bu kez 'Amerikan Sapığı'yla yıldızı parlayan Christian Bale'in giyeceği filmin oyuncu kadrosu göz alıcı: Liam Neeson, Gary Oldman, Michael Caine, Morgan Freeman, Katie Holmes, Ken Watanabe ve '28 Gün Sonra' filminden tanıdığımız Cillian Murphy.
Filmin yönetmen koltuğunda ise 'Akıl Defteri'nin (Memento) yönetmeni Christopher Nolan oturuyor.

İlk başta Nolan'ın 'Batman Başlıyor'u yapma arzusuna biraz şaşıranlar oldu. Ama yönetmen, olabilecek en güçlü delili önlerine sürmek üzere olduğuna inanıyor: Filmin kendisini.

Nolan: "İzleyin ve görün, her şey çok net anlaşılacak." Hatta yapımcı eşi Emma Thomas bile ilk başta bir kaşını kaldırdığını söylüyor ve şu itirafta bulunuyor: "Bu duruma biraz şaşıran insanlardan biri olduğumu söylemeliyim. Kendi kendime, 'neden Batman'i yapıyor ki?' dedim."
Her şey Nolan'ın çocukluğuna dayanıyor.

Londra'da büyüyen Nolan, Maskeli Şövalye'nin DC Comics'ten çıkan çizgi romanlarını ve televizyondaki Batman dizilerini takip ettiğini ve hikâyenin gücünün gençleri kendisine bağladığını ve yetişkinliklerinde de onları bırakmadığını hatırlıyor. "Karakteri hem çizgi romanlarından hem de eski TV dizilerinden sevdim çünkü beş-altı yaşlarındayken televizyon dizisinin gösterişinin ve komedisinin farkında değildim" diye anımsıyor yönetmen.

"Çocukken aynı şeyi yaşamış olan pek çok insanla da bunu konuştum. Bence ilginç olan şey, Batman mitinin, karakterinin, karakterinin temellerinin ve TV dizisinde, Tim Burton filminde ve Frank Miller çizgi romanlarında bambaşka şekilde yorumlanan hikâyesinin kudreti hakkında tonlarca şey söylemesi. Karakterin özü tüm bu çeşitli yorumlarda öne çıkmayı başarıyor".

Batman'in köküne indi
Nolan, 2003'te, Hollywood'un fısıltı gazetesinden, Warner Bros.'un Batman'i yeniden canlandırmak ve yeni sinemaseverlere sunmakla ilgilendiğini duydu. Nolan, Warner Bros.'la irtibata geçti ve üst düzey yöneticilerle bir toplantı ayarlayarak Batman'in başlangıcına gitme ve Bruce Wayne'in tam olarak nasıl ve neden bir pelerin ve taktığını gösterme istediğini dile getirdi.

Yönetmen, "Onlara gittim çünkü Batman'a yeni bir yaklaşım getirmek, karaktere yeni bir görüntü kazandırmak istediklerini duydum; bunun nasıl olduğunu bilmiyorlardı ama farklı bir şey istediklerini biliyorlardı" diyor ve ekliyor: "Bu yüzden, karakterin kökenine inme ve karakteri gerçekçi bir şekilde ele alma düşünceme açık olacaklarını düşündüm, çünkü bu daha önce hiçbir çizgi roman karakteri için yapılmamıştı. Onlarla buluştum ve yapmak istediğim şeylere onları ikna ettim; neyse ki, çok açık davrandılar ve benim yaklaşımımın daha önceki Batman temsillerinden farklı olacağını gerçekten anlamış göründüler".

Nolan, suçla savaşı, özellikle de Bruce Wayne'in anne babasının vahşice öldürülmesini takıntı haline getirmiş bir adamı şekillendiren anları büyüleyici buluyor. "İnsanlar filmimizi gördüğünde, stil olarak diğer filmlerle bağlantılı olmadığını fark edecekler" diyor Nolan ve ekliyor: "Bence bu çarpıcı bir fark; daha iyi ya da daha kötü anlamında değil, sadece farklı".

"Ve görmek için heyecan duyduğum bir filmdi, çünkü Batman'in tehlikelere açık, yaralanabilen, kısacası her şeyiyle gerçek biri olarak ele alınabileceğine inandım. Tüm süper kahramanlar arasında, çok gerçekçi ve çok ciddi bir şekilde işlenebilecek ve bu açıdan izleyicinin kendini süper kahraman olan birinin yerine koyabilmesini sağlayacak karakter oydu. Batman benim için olağanüstü keyifli ve olağanüstü eğlenceli bir konsept" diyor Christopher Nolan. (Kültür Sanat)

Gotham şehrinin sakinleri
Bruce Wayne/Batman (Christopher Bale)
Görünürde zengin, yakışıklı ve başarılı bir işadamı. Ama dışı sizi, içi onu yakar. Annesi ve babası, o henüz küçükken gözleri önünde öldürülmüş. Bu trajik olay, onun hayatının şekillenmesine, yani Yarasa Adam'a dönüşmesine 'vesile' oluyor. Ancak siz onu Doğu'ya yaptığı 'Hayatımın anlamını bulmalıyım' başlıklı yolculuktan döndükten sonra görün bir de. Kötülere kök söktürecek...

Henri Ducard (Liam Neeson)
Jedi yetiştirir. Kendi halinde nalbantı alır, ondan şövalye yapar. Neeson'ın elinden her iş geliyor doğrusu. Bu defa eğitim alanı, dövüş sanatları. Henri Ducard, Ra's Al-Ghul'un talimatıyla, Himalayalar'da Bruce Wayne'i eğitiyor eğitmesine de, tekin biri olduğu söylenemez.

Rachel Dodson (Katie Holmes)
Bruce Wayne'in kısa pantolonlu halini bilir. Ne de olsa çocukluk arkadaşı. Tabii artık aralarındaki ilişki dostluğun ötesine geçmiş durumda. Ama Bruce'un kendisine fazla vakit ayıramamasından şikâyetçi. E, süper kahramana gönül vermek kolay mı?

Alfred (Michael Caine)
Bruce Wayne'in sadık ve bilge uşağı. Kesinlikle her eve lazım.

Lucius Fox (Morgan Freeman)
Bruce Wayne'in Wayne Enter- prises'taki en büyük destekçisi. Ayrıca kendisi, Batman'in havalı alet edevatını tasarlayan kişi.

Dr. Jonathan Crane/Scarecrow (Cillian Murphy)
Gotham şehrinde bilimle uğraşanlardan korkacaksın. Bkz. Riddler (Jim Carrey), Poison Ivy (Uma Thurman)... Dr. Jonathan Crane, Gotham'ın azılı suçlularını 'ağırlayan' Arkham Asylum'da çalışan bir psikolog. Ancak o da kafayı sıyırıp Batman'in başını ağrıtacak.

Ra's Al-Ghul (Ken Watanabe)
Batman'in tüm o karizmatik dövüş hareketlerinin bizzat kaynağı olur kendisi. Ancak, kahramanımızın başına bela olacak bu adam.
(Radikal)
607
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.