Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bina aynı, dünyalar ayrı

Bina aynı, dünyalar ayrı

Türkiye'nin ilk ve tek huzurevi ve yetiştirme yurdu kompleksi, 'kuşak çatışması'na yenildi. Yaşlılar genç kızların gürültüsüne patırtısına dayanamadı, hırsızlık şikâyetleri bardağı taşırdı.

Bolu İzzet Baysal Yaşlılar Evi ve Kız Yetiştirme Yurdu'nda artık sadece kapı ortak, dünyalar ayrı. Gençleri ve yaşlıları aynı çatı altında buluşturmayı hedefleyen tesis kuşak çatışmasına yenildi.

43 kız ve 60 yaşlının yaşadığı bina, 1990 yılında İzzet Baysal Vakfı tarafından inşa edildi ve bedelsiz olarak Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı'na devredildi. Tanıtma Vakfı da Devlet Bakanlığı'yla bir protokol imzaladı ve iki blok halinde inşa edilen binanın bir tarafının Kız Yetiştirme Yurdu, bir tarafının da Yaşlılar Evi olması kararlaştırıldı. Projenin sloganı, 'yaşlı-torun ilişkisi'ydi.

Ancak yaşları 12 ile 18 arasında değişen kız öğrencilerin aşırı gürültü yapması, yüksek sesle müzik dinlemesi ve bazı hırsızlıklar yaşlıların huzurunu bozdu.

Gasp noktayı koydu
Geçtiğimiz ay yurtta kalan iki kız öğrencinin huzurevinde kalan 76 yaşındaki Fatma Ceylan'ın boğazını sıkarak parasını gasp etmesiyse bardağı taşırdı. Bunun üzerine kızların yaşlılar bölümüne geçişi yasaklandı.

Bolu Valisi Mehmet Ali Türker, "Yaşlılar ve gençler aynı kapıdan içeriye giriyor. Ancak yatakhaneleri, TV odaları, yemekhaneleri ayrı. Bahçeyi ortak kullanıyorlar. Katı kural olmamasına rağmen kızların yaşlıların tarafına geçmemesini istedik" dedi. Türker, ayrıca huzurevi ile yetiştirme yurdu binalarının ayrılması için hazırladıkları raporu bakanlığa göndereceklerini söyledi.

Yardımlaşma hak getire
Ailelerinden kopan gençlerle yaşlıların aynı ortamda yaşayarak, bir aile duygusu hissetmesinin hedeflendiğini belirten Türker, şunları anlattı:
Ancak gençlerin hareketli yaşamı, yaşlıları rahatsız etmeye başladı. Gençler yanlarına giderek yardıma muhtaç yaşlılara yardım edeceğine, onlara zarar veriyor. Hırsızlıklar başladı. Önceden küçük olaylar oluyordu, büyümeye başladı. Bunun üzerine kız öğrencilerin yaşlılar bölümüne geçişi yasaklandı. İki kuşağın bir arada olması aslında güzel bir düşünceydi, ama artık zararlı olmaya başladı.

Asıl sorun, ıslahevine gönderilmesi gereken çocukların da yetiştirme yurduna gönderilmeleri Bu problemli öğrencilerle birlikte sorunlar da artıyor. Yurttan kaçma olayları, intihar girişimleri oluyor. Burası ıslahevi mi, kız yetiştirme yurdu mu, huzurevi mi belli değil. Buranın ya sadece yurt ya da sadece huzurevi olması için hazırladığımız raporu bakanlığa göndereceğiz."

Psikolog gerekli
İzzet Baysal Yaşlılar Evi ve Kız Yetiştirme Yurdu'nun müdürünün de vekâleten görev yaptığını belirten Vali Mehmet Ali Türker, "Buraya hemen asaleten bir müdür atanmalı. Ayrıca beş psikolog gerekiyor. Bakanlığa göndereceğimiz raporda, bu sorunları sekiz madde, çözüm önerilerini de yedi madde halinde belirttik. Umarım kalıcı çözüm buluruz" diye konuştu.
(Radikal)
Yayın tarihi: 20.08.2003
389
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.