Magazin

Bilişim kadınları geliyor

Bilişim kadınları geliyor

Bilişim şirketlerinde çalışanların yalnızca dörtte birini oluşturan kadınlar, erkeklerin koltuğuna göz dikti.

Kurdukları bir web sitesi aracılığıyla dayanışma başlatan kadınlar, teknolojiyi erkek egemenliğinden çıkartmaya kararlı.

"Geek" denince akla gelen pasaklı hımbıl, dörtgözlü erkek tiplemesini değiştirmek isteyen kadınlar artık sofistike, güzel, bakımlı ve son derece zeki bir tiplemenin, yani geeklerin geleceğini ifade ediyor.

Yeni kod yazılımı ve donanım tasarımı gibi sektörün yaratıcılık dehası gerektiren işlerine el atan kadınlar internet ve bilgisayar dünyasında daha ciddi bir yer edinmek için kurdukları "GirlGeeks.com" sitesiyle dayanışma başlattı.

GirlGeeks sitesi tepe noktaları kadınlara kapalı erkek egemen sektörde, yönetici seviyesindeki kadınların sayılarını artırmak ve sektörün imajını kadınca bir dokuya kavuşturmak istiyor. Site bu amaçla kadınlara destek olacak bilgiler ve onları geliştirecek programlar ve haberlerle donatılmış.

Kadınların sektörde ayrımcılık olmasa dahi bir tür izolasyonla karşılaştıklarını söyleyen GirlGeeks.com'dan Kristine Hannah, bir sürü erkeğin arasında çalışan kadınların birbirlerine destek olmamalarından yakınarak bir anlamda sitenin üzerine gitmeye çalıştığı soruna da işaret ediyor.

Enformasyon teknolojileri (IT) alanında sektörün ihtiyaç duyduğu 800 bin kişilik açığın pratik olarak hala erkekler tarafından doldurulduğunu belirten kadın sitesi yetkilileri, bunun değişmeye başladığı inancında.

Geçmişte IT sektörünün pazarlama ve insan kaynakları gibi bölümlerinde çalıştırılan kadınların artık yazılım yazma ve yeni donanım tasarımı gibi erkek geeklerin gördüğü işlerde de boy göstermeye başladığını belirtiyorlar.
GirlGeek sitesinde geek-o-metre diye bir bölüm de var. Bu bölümde kadınlar kendi bilgi seviyelerini isterlerse test edebilyiyorlar. Site kadınların bu sektörün dilini konuştukları takdirde daha başarılı olacakları fikrini işliyor.

Uzun saçlı, hafif pasaklı, dörtgöz, etrafa kırıntılarını saçarak yediği pizza eşliğinde bilgisayarı başında sabahlayan erkek geek imajını değiştirmek isteyen kadınlar, bu olumsuz imajı kadınca bir rötuşla yenilenmesi gerektiğini savunuyor.
Yayın tarihi: 27.12.2000
339
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.