Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bilinçsiz masaj, hastalığı yayar

Bilinçsiz masaj, hastalığı yayar

Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Doç.Dr. Fisun Toraman, masajın bilinçli ellerde yapılması gerektiğini belirtti. "Yanlış yapılan masaj, kanser dahil, pek çok hastalığı ilerlettiği gibi sakatlanmalara da yol açar" diyen Doç.Dr. Toraman, "Bu işi bilmeyen birinin yaptığı masaj, vücutta enfeksiyon varsa onun yayılmasına neden olur. Damar tıkanıklığı varsa, bu sorunu artırır, kemik zayıflığı varsa kırıklara yol açar" uyarısında bulundu.

Masörlüğün hem tıbben, hem de ahlaken kuralları bulunduğu anlatan Doç.Dr. Toraman, masajın doğru yerde, kişiye zarar vermeden ve ahlaki değerlere uygun olarak yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Masajın doğru ellerde yapılması, etik açıdan da çok önemli. Bir masör, müşteriye nasıl davranacağını bilmek zorunda. İş ahlakı bu meslekte çok öne çıkıyor" dedi.

Masörlüğün ciddi ve eğitim gerektiren bir iş olduğunu belirten Toraman, masörlerin üniversite bünyesinde açılan kurslardan sertifika alması gerektiğini kaydetti. Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu olarak 2 yıldır sürdürdükleri `Masaj Eğitim Sertifika Programı' ile turizm kenti Antalyaya bilinçli masörler yetiştirdiklerini anlatan Doç.Dr. Toraman, 100 saatlik kurs programında uygulamalı derslerin yanısıra, tıbbi terminoloji, anatomi, fizyoloji, hijyen ve masaj teorisi adlı teorik dersler verildiğini ifade etti.

2002 yılında başlayan kurs programı çerçevesinde bugüne kadar 77 sertifikalı masör yetiştirdiklerini hatırlatan Doç.Dr. Toraman, şöyle konuştu: "Kursları 45er kişilik gruplar halinde gerçekleştiriyoruz. 6 hoca kursiyerlere ders veriyor. Uygulamalı ve teorik derslerin yanısıra, işin etik boyutunu da anlatıyoruz. Kursiyerleri daha sonra da takip edebilmek için yılda bir kez toplantı yapıyoruz. Çalıştıkları yerlerin telefon ve adreslerini alıyoruz."

HALK EĞİTİM KURSLARI KALDIRILMALI
Masörlüğün Türkiyede bir meslek olarak tanımlanmadığını belirten Doç.Dr. Toraman, turizm kentlerinde `masör' adı altında pek çok kişinin çalıştığını ve bunları denetleyen bir merci bulunmadığını anlattı. Masörlük kurslarının üniversiteler bünyesinde verilmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Toraman, daha sonra şunları söyledi:

"Halk Eğitim Merkezleri bünyesindeki kurslar kaldırılmalıdır. Buraya başvuran kişilerde belli bir altyapı aranmıyor. Oysa üniversite bünyesindeki kurslara katılan kişilerde aradığımız özellikler var. En az lise ve dengi okul mezunu olmaları şartı var. Verdiğimiz teorik dersleri anlayabilmeleri gerekiyor."
(DHA)
621
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.