Magazin

Bilinçsiz ilaç kullanımı büyük risk

Bilinçsiz ilaç kullanımı büyük risk

Bilinçsizce kullanılan ilaçlar, yarardan çok zarar veriyor. Özellikle başkalarının tavsiyesiyle veya ''Ona iyi geldiyse bana da iyi gelir'' düşüncesiyle alınan ilaçların büyük tehlikeler yaratabildiği bildirildi.

Uzmanlar, kış mevsimiyle birlikte artan hastalıklara dikkati çekerken, bilinçsiz ilaç kullanımının büyük riskler taşıdığını belirtiyorlar. İlaçların mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerektiğini belirten uzmanlar, kulaktan dolma bilgilerle kullanılan ilaçların zararlı sonuçlara neden olduğunu vurguluyorlar.

Anadolu Üniversitesi (A.Ü) Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Yusuf Öztürk, herhangi bir ilacın yanlış veya gereksiz kullanılmasının, hastalığın daha kötü bir durum almasına ve duyarlı mikroorganizmaların duyarsızlaşıp dirençli hale gelmesine neden olabileceğini söyledi. ''Hastalık için doğru ilaç kullanılsa bile kullanım sıklığı ve miktarı dikkate alınmazsa, tolerans denilen, vücudun alışması ya da etkisizleşmesi durumu meydana gelebilir'' diyen Prof. Dr. Öztürk, bilinçsizce kullanılan ilaçların iyileşme sürecini uzatabileceğine veya alerjilere yol açabileceğini kaydetti.

Prof. Dr. Öztürk, başkalarının tavsiyesiyle veya ''ona iyi geldiyse bana da iyi gelir'' düşüncesiyle alınan ilaçların büyük tehlike yarattığına işaret ederek, gereksiz ilaç kullanımının insan sağlığının yanı sıra ülke ekonomisine de büyük zararlar verdiğini, heryıl çok sayıda ilacın yanlış kullanım nedeniyle ziyan olduğunu vurguladı.

Kullanılan ilaçlara farklı yaş gruplarının değişik tepkiler verebildiğine işaret eden Prof. Dr. Öztürk, yaşlıların bir takım vücut işlevlerinin azalması, bebeklerin ise bazı işlevlerinin henüz oluşmaması nedeniyle ilaçlara farklı tepkiler verilebileceğini ifade etti.
(AA)
Yayın tarihi: 11.03.2003
379
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.