Magazin

Bilinçli alışveriş rehberi

Bilinçli alışveriş rehberi

Sakın alışverişe yorgun ve aç çıkmayın. Yoksa planladığınızdan daha fazla harcama yaparsınız. Bilinçli alışverişin 3 aşaması...

İhtiyaç duyulan mal ya da hizmetin daha kalitelisinin, ucuza satın alınabilmesi için alışverişin bilinçli yapılması gerekiyor.

Alışverişini bilinçli yapan tüketici, üreticileri daha kaliteli malı, daha ucuza satmanın yollarını aramaya yönlendiriyor.

Bilinçli alışveriş:
- alışverişin planlanması,
-alışverişin yapılması ve
- yapılan alışverişin değerlendirilmesi olmak üzere 3 aşamada gerçekleşen ekonomik bir etkinlik.

Akıllı alışverişin kuralları

Bilinçli alışverişin geçerliliği kanıtlanmış bazı ilkeler doğrultusunda gerçekleştirilen alışveriş olduğu vurgulanarak, tüketicilere şu önerilerde bulunuldu:

- Satın alacağınız ürünün kullanım yerine göre hangi kalitenin uygun olacağını, piyasadaki çeşitleri, kullanım ve bakım özellikleri
hakkında bilgi edinin.

- Alışverişte kullanacağınız geliri ve diğer kaynakların miktarını belirleyin, bir harcama planı hazırlayın.

- Satın almayı düşündüğünüz ürünlerin kalitesi, fiyatı, ne zaman satın alındığında fiyatının daha uygun olacağını öğrenin.

- Alışveriş için en uygun zamanı belirleyin. Mümkünse çarşı ve dükkanların tenha olduğu gün ve saatlerde alışveriş yapın.

- Alışverişe, hangi ürünü ne kadar satın alacağınızı yazdığınız alışveriş listenizle çıkın ve listeye sadık kalın.

- Satın almayı düşündüğünüz ürünün reklamından ya da uluslararası bir markayı taşımasından etkilenmeyin. Fiyat, kalite, işlevsellik, servis
istasyonu gibi faktörleri dikkate alın.

- Aynı kalitede olduğuna inandığınızda yabancı ürün yerine Türk malını tercih edin. Bu tercihin ülke sanayisinin gelişmesi açısından önemli olduğunu unutmayın.

- Dayanıklı tüketim malı satın alacaksanız ürünün kalitesine ve işlevlerine mi yoksa markasına mı para ödediğinizi düşünün.

- Her uluslararası markayı taşıyan ürünün kaliteli olduğu önyargısının yanlışlığını unutmayın.

- Yerli malı ürün almak yerine, ithal mal hayranlığı ve yabancı marka özentisi sonucu özellikle genç tüketicilerin zaman zaman niteliksiz malları satın aldıklarını, sonradan pişmanlık yaşadıklarını gözardı etmeyin.

- Alışverişe aç ve yorgun çıkan tüketici planladığından daha fazla harcama yapmaktadır. Bundan dolayı alışverişe aç ve yorgun çıkmayın.

- Ürünü, fiyat ve kalite konusunda değişik yerlerde araştırma yapmadan satın almayın.

- Alacağınız maldan beklediğiniz faydayı daima nızda tutunuz. Fiyatı uygun mallar arasında, Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzu,
garanti belgesi ve TSE markası olanı tercih edin.

- Geriye dönüşler yapmayıp daha az yorulmak için en ağır ürünleri en son satın alın. Satıcının ya da birlikte alışverişe çıktığınız kişilerin önerilerine daima temkinli yaklaşın.

- Tartı ve ölçü aletlerinin doğru kullanıldığına dikkat edin. Alışveriş için makul ölçülerde kalite ve çeşitte mal bulunduran, etiketleri ve malların teşhir şekli itibarıyla alışverişte kolaylık sağlayan satıcılara ilgi gösterin.
Yayın tarihi: 19.03.2001
418
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.