Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bilimkurgu öykü yarışması

Bilimkurgu öykü yarışması

Türkiye Bilişim Derneği (TBD), bilimkurgu öykü yarışması düzenledi. Birinci olan yarışmacıya kişisel bilgisayar, ikinciye avuçiçi bilgisayar, üçüncüye de MS office XP yazılım paketi hediye edilecek.

www.tbd.org.tr internet adresinde yer alan haberde, bilimkurgunun; bilimsel buluşların, teknolojik gelişmelerin, gelecekteki olayların ve toplumsal değişimlerin insanlar üzerindeki etkilerini araştıran bir edebiyat ve sinema türü olduğu belirtilerek, bu tür yapıtlarda sergilenen bilimsel, teknolojik ve toplumsal değişimlerin, kahramanların eylemleri aracılığıyla günü ve geleceği sorguladığı kaydedildi.

Özellikle son 30 yılda bilişim teknolojilerinde yaşanan ilerlemelerin, bugün bilişim devrimine dönüştüğü, bu devrimin doğal olarak bilimkurgu türünün inceleme alanlarından biri olduğu ifade edilen haberde, TBD Bilişim Dergisi`nin, 1998 yılından bu yana düzenlediği yarışmanın 4`üncüsü için son başvuru tarihinin 10 Ağustos 2002 olduğu bildirildi.

YARIŞMA KOŞULLARI

Kazanan öykülerin 14 Ekim 2002 tarihinde açıklanacağı yarışmaya, TBD Yönetim Kurulu üyeleri ile TBD Bilişim Dergisi Yayın Kurulu üyeleri dışında herkes katılabiliyor.

Türkçe yazılması gereken öykülerin konusu serbest, ancak bilimkurgusal öğeler aranacak. Öykülerin, daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olması da gerekiyor. TBD Bilişim Dergisi isterse, yarışmayı kazanan ve yayımlanmaya değer bulunan öyküleri kitap olarak yayımlama hakkına sahip.

Yarışmaya katılacak öykülerin A4 boyutundaki kağıtların bir yüzüne, iki aralıkla, dakt ya da bilgisayarla yazılması gerekiyor. 10 sayfayı aşmaması beklenen öykülerin üzerinde yazarla ilgili hiçbir bilginin olmaması, yalnızca rumuz kullanılması isteniyor.

Yapıtla birlikte gönderilecek kapalı zarfta, yazarın açık adı,kısa özgeçmişi, açık adresi, telefon numarası, varsa e-posta adresi yer alacak ve rumuz, kapalı zarfın üzerine de yazılacak.

Altı kopya olarak hazırlanan yapıtlar, 10 Ağustos 2002 tarihine kadar, Türkiye Bilişim Derneği, Çetin Emeç Bulvarı 4.c. No 3/11-12 06450 A. Öveçler-Ankara adresine elden teslim edilebileceği gibi, iadeli-taahhütlü posta ya da kargoyla da gönderilebilecek.

Birinci olan yarışmacıya kişisel bilgisayar, ikinciye avuçiçi bilgisayar, üçüncüye de MS office XP yazılım paketi hediye edilecek.

www.tbd.org.tr internet adresinde ayrıntılı bilgi alınabiliyor.
Yayın tarihi: 16.05.2002
489
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.