Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bilimin tercihi Blade Runner

Bilimin tercihi Blade Runner

İngiliz yönetmen Ridley Scott'ın efsanevi 'Blade Runner' filmi, bilim adamları tarafından en iyi bilim kurgu filmi seçildi.

İngiliz The Guardian gazetesi tarafından, çeşitli bilim dallarından saygın bilim adamları arasında yapılan anket sonucunda, başrollerini Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Young ve Daryl Hannah'ın oynadığı 'Blade Runner' filmi birinci seçildi.

1982 tarihli ve 'Yaratık' (Alien), 'Gladyatör' (Gladiator) gibi filmleriyle tanıdığımız Ridley Scott imzalı film, ABD'nin Los Angeles kentinde, gelecekte geçiyor. 'Blade Runner', sonradan asileşen robotlarla mücadeleyi anlatıyor.

'Yıldız Savaşları' damgası
Bilim adamları arasında yapılan ankette ikinciliği, efsanevi yönetmen Stanley Kubrick'in '2001: Uzay Macerası' (2001: A Space Odyssey) filmi aldı. Bilim adamlarının en beğendiği üçüncü ve dördüncü filmler ise George Lucas'ın 'Yıldız Savaşları' serisinin ilk iki bölümü 'Bölüm 4: Yeni Bir Umut' (Star Wars: A New Hope) ve 'Bölüm 5: İmparator' (Star Wars: The Empire Stireks Back) oldu.

Milenyum 70'leri geriden izliyor
1990'lı yılların teknoloji harikaları 'Yaratık' (Alien) ve 'Terminatör' (Terminator) ile Wachowski kardeşlerin 2000'lere şimdiden dagasını vuran filmi 'Matrix' ise ilk 10'da yer almasına rağmen 70'lerin kült filmlerini geriden takip etmekten kurtulamadı.
Yayın tarihi: 26.08.2004
333
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.