Magazin

Bilim topuklara indi

Bilim topuklara indi

Fizikçiler, ayakkabıda ideal topuk yüksekliğini hesapladı. Formülün bileşenleri: Kaç paraya aldın, topuklu tecrüben var mı, kaç kadeh içeceksin, ayakkabı numaran...

Seksi ayakkabıların bilimsel formülü bulundu. Bilim adamları, ayakkabıların hem seksi bir görüntü vermesi hem de rahat giyilmesi için topuklarının ne kadar yüksek olması gerektiğini hesapladı.

Bacakları daha uzun gösteren, dik durmaya zorlayan, yürürken kadının mecburen salınmasına neden olan yüksek topuklar ne kadar hoş görünürlerse görünsünler, sağlıksız oldukları kesin. Britanya'da Londra Fizik Enstitüsü bilim adamları, bir ayakkabının topuğunun ne kadar yüksek olması gerektiğini formüle etti. Ayakkabı numarası, fiyatı ve giyecek kadının ne kadar alkol aldığı gibi birçok faktörün göz önünde bulundurulduğu formül şöyle:

h= Q x (12 + 3s / 8)
Karmaşık formüldeki h, topuğun santimetre değerinden maksimum yüksekliği, Q 0 ile 1 arasında değişen sosyolojik bir değer, s Britanya ölçülerine göre giyilen ayakkabının numarası. Q ise şöyle hesaplanıyor:
Q= [p x (y + 9)] / [(t + 1) x (A + 1) x (y + 10) x (L + 20 m)]

Formülde p, ayakkabının ne kadar beğeni topladığını gösteren 0 ile 1 arasında bir değer; y ayakkabıyı giyecek kadının kaç yıldır topuklu giydiği, m ise İngiliz sterlini cinsinden ayakkabının fiyatı. Ayakkabının güzelliği, topuklu giyilen yılların sayısı, ayakkabının fiyatı ve kalitesi arttıkça topukların boyu da uzuyor. 0 ile 1 arasında değişen t, söz konusu ayakkabıların kaç aydır moda olduklarını gösteriyor. Değerin 0 olması söz konusu ayakkabıları giyerken çekilen acının artacağını gösterse de aynı zamanda o ayakkabının çok moda olduğuna işaret ediyor. A, topuklu ayakkabıları giyecek kadının o akşam kaç kadeh içki içtiğine denk düşüyor.

Uzmanların iddiasına göre ayakkabılarını bu formüle uygun olarak seçen kadınlar, düşme risklerini azaltıyor. Formülün yaratıcısı Paul Surrey, "Formül ilk bakışta biraz ürkütücü görünse de okulda öğrenilen ve hiçbir işe yaramadığı sanılan basit fizik bilgilerinden oluşuyor. Temelinde de Pisagor bağıntısı üzerine kurulu" diyor.

Sarah'a 12.5 santim
Ve formüle iyi bir örnek. 'Sex and the City' dizisinin 'Carrie'si Sarah Jessica Parker'ın tahmini olarak beş yıllık topuklu tecrübesi olduğu varsayılır ve en ucuzu 300 sterlin değerinde özel tasarımları tercih ettiği düşünülürse, oyuncu 12.5 santim topuklu bir ayakkabıyı rahatlıkla giyebilir.
(Radikal)
Yayın tarihi: 24.03.2004
518
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.