Magazin

Bilim 'sıska' istemiyor

Bilim 'sıska' istemiyor

Modacılarla sağlık uzmanları ve resmi yetkililer karşı karşıya geldi. 'Sıska' mankenler kötü örnek mi oluyor?

Moda dünyası şu sıralar en hareketli dönemini yaşıyor. Bugün sona erecek olan New York Moda Haftası'ndan sonra Londra, Madrid ve Milan dünyaca ünlü modacı, tasarımcı ve mankenlerin akınına uğrayacak. 2007'nin modasında geniş elbiseler ve dalgalı eteklerin öne çıkacağını da öğrenmiş bulunuyoruz. Ancak bu aralar asıl gündem, kıyafetlerin genişliğinden çok mankenlerin ölçüleri. Sıska mankenlerin, genç kızlara kötü örnek olduğu gerekçesiyle ilk yasak geçen hafta İspanya'dan geldi.

Madrid Moda Haftası, sağlıksız görüntüleri ve gençlere kötü örnek olmaları nedeniyle, aşırı zayıf mankenleri podyuma çıkmalarını yasakladı. Bir moda şovuna getirilen bu ilk yasağın ardından, Londra'daki moda haftasına hazırlanan Britanya'da da benzer bir yaklaşım ortaya çıktı. Britanyalı yeme bozukluğu uzmanları yaptıkları çağrıda, belli bir vücut ölçüsünün altındaki mankenlerin defilelere çıkmasına yasak getirilmesini önerdi.

Moda dünyası yasağa karşı
Madrid Şehir Konseyi'nin getirdiği yasak, vücut kitle endeksi 18'in altında olan mankenlerin defilelere çıkmasını yasaklamıştı. Yeni yasanın ardından Madrid Moda Haftası'nda podyuma çıkamayacak mankenler arasında İspanyol Esther Canadas ve Britanyalı Kate Moss da yer alıyor. Milan Belediye Başkanı Letizia Moratti de önceki gün yaptığı açıklamada, dünyanın en önemli moda etkinliklerinden olan Milan Moda Haftası'nda, Madrid'dekine benzer bir yasak uygulamayı düşündüklerini söyledi.

Moda dünyasıysa, sağlık uzmanları ve resmi yetkililerin tersine gayet sakin. Britanya Ulusal Moda Odası Onursal Başkanı Beppe Modenese, podyuma çıkan mankenlerin 'normal kızlar' olduğu görüşünde. Londra Moda Haftası'nı organize eden Britanya Moda Konseyi de tasarımcılarına vücut kitle endeksiyle ilgili bir limit vermeyeceklerini açıkladı.
Modacılar zaten hiçbir zaman hasta görünüşlü ya da yeme bozukluğu olan mankenleri kullanmadıklarını savunuyor. Ancak Londra'daki Rhodes Farm Yeme Bozukluğu Kliniği'nden doktor Dee Dawson, hastalarının kendilerine rol model olarak çok sıska olan Victoria Beckham'ı aldıklarını anlatıyor ve moda endüstrisinin 'normal beden' tanımlarını belirlemekten dolayı sorumlu olduğunu düşünüyor.
Yayın tarihi: 16.09.2006
552
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.