Magazin

Bilgisayarınız kişiliğinizi anlatıyor

Bilgisayarınız kişiliğinizi anlatıyor

Bilgisayarınızın masaüstünde şirin, sevimli resimler mi var ? Ya da ekran korumanız birbirinden karışık dijital resimlerle mi süslü? Psikologlara göre, bilgisayarlar kişiliğimiz hakkında ipuçları veriyor. Masaüstü ya da ekran koruma için seçtiğimiz resimler, nasıl bir insan olduğumuzu anlatabiliyor.

BBC'nin web sitesinde yer alan haberde konuyla ilgili görüşleri alınan, İngiliz psikolog Ben Williams, insanların bilgisayarlarını düzenleme biçimlerinin, hayatlarında nelere öncelik verdiklerini gösterdiğini söylüyor.

Masaüstüne seçilen resim, ikonların yerleşimi, dosya ve programların çokluğu ya da azlığı kişiliği yansıtıyor.

İnsanların işyerlerinde kullandıkları bilgisayarda ilk yaptıkları şey, kendi "kişisel bölgesi" olduğunu göstermek için diğer bilgisayarlardan ayıracak özellikler kazandırmak...

"Eğer bilgisayarınız için şirin resimler ve oyuncaklar seçiyorsanız, bilgisayarda çok vakit geçirdiğinizi söylediğiniz anlamına gelir" diyen Psikolog Williams, bazılarının da mouse pad'lerini siyasi görüşlerini yansıtmak için kullandığını belirtiyor.

MAÇO MU, NAİF Mİ?

"Masaüstünü düzenlenme biçimi, teknolojiye nasıl yaklaştığımızı anlatır" diyen psikolog, masaüstünde pek fazla dosya, program vs. ikonu olmayanları teknoloji konusunda "naif", bir sürü program, dosya bulunanlar ise teknoloji konusunda kendilerini güçlü hisseden hatta bir çeşit "maço" olarak tanımlıyor.
Yayın tarihi: 18.06.2002
317
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.