Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bilgisayar oyunu mu intihar ettirdi?

Bilgisayar oyunu mu intihar ettirdi?

ABD'de bir anne, oğlunun intiharından sorumlu tuttuğu bilgisayar oyunu EverQuest'in dağıtımcısı Sony Online Entertainment'i dava etmeye hazırlanıyor.

İnternetteki Wired dergisinde yer alan haberde, Elizabeth Woolley'in 21 yaşındaki oğlu Shawn'ın sürekli oynadığı oyun yüzünden intihar ettiği iddiasına yer veriliyor.

Oğlunun bilgisayarının karşısında kendini vurduğunu söyleyen Woolley, masanın üzerinin oyunla ilgili notlarla dolu olduğunu belirtiyor.

Haberde bu notlarda intihara ilişkin herhangi bir şey yer bulunmadığı belirtiliyor ancak oğlunun cesedini bulan anne, çocuğunun son günlerini bu oyunu oynayarak geçirdiğini, oyundaki kahramanların Shawn'ın hayatında çok önemli bir yeri olduğu konusunda ısrar ediyor.

Bir ipucu bulmak için, oğlunun internet üzerinde oynadığı oyuna ilişkin son kayıtlara bakmak isteyen Elizabeth Woolley, Sony Online Entertainment'in buna izin vermediğini söylüyor.

EverQuest'in oğlunun ölümündeki rolünü göstermek isteyen acılı anne, şirketi dava etmeyi planlıyor.

Oğlunun intiharından bir hafta önce istifa ederek eve kapandığını ve sürekli bu oyunu oynadığını belirten Woolley, oğlunun ciddi bir şekilde oyuna bağımlı hale geldiğini iddia ediyor.

Bağımlılık konusunda uzman olan Dr. J. Michael Faragher ise konuya ilişkin olarak Sony'nin sosyal bir sorumluluğu olduğunu düşünmüyor. Egncin intihara karar vermişse, bunu tetikleyecek şeyin oyun değil de başka bir şey de olabileceğini belirtiyor.

Shawn Woolley'in EverQuest'i 2000 yılında oynamaya başladığını söyleyen annesi, bir süre sonra oğlunun bütün zamanını oyuna ayırdığını ifade ediyor. Haberde Woolley'in davayı henüz resmen açmadığı ancak bunun için bir avukat tuttuğu belirtiliyor.

Everquest nasıl oynanıyor?

Sony Online Entertainment'in sitesinden ulaşılabilen EverQuest, sonu olmayan bir tür FRP (Fantasy Role Playing) oyunu... Dünyanın dört bir yanından binlerce kişinin internet üzerinde oynayabildiği EverQuest'te kullanıcılar kendilerine belli karakter seçerek, beş kıtadan oluşan hayali bir dünyada çeşitli maceralar yaşıyor. EverQuest son zamanlarda FRP dünyasının bir numaralı oyunu olarak lanse ediliyor.
353
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.