Magazin

Bilgisayar okuryazarlığı seferberliği

Bilgisayar okuryazarlığı seferberliği

Microsoft ile Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Türkiye çapında "Bilgisayar Okuryazarlığı Seferberliği" başlatıyor.

TEGV ile "Bilgisayar Okuryazarlığı Seferberliği" başlatacaklarını söyleyen Microsoft Türkiye Genel Müdürü Maga, bu seferberliğin bu yılki bölümü için Microsoft'un 100 bin doları nakdi olmak üzere 350 bin dolar katkıda bulunacaklarını açıkladı.

Haluk Maga, Microsoft'un, her evde bir bilgisayar hedefiyle yola çıktığını hatırlatarak, bilgiye ulaşmanın önemine değindi.

Maga, 20 yıl sonra başarılı olacak insanlar yetiştirilmek isteniyorsa, bunun altyapısının mutlaka oluşturulması gerektiğine dikkat çekerek "Bunun için herkesi bilgisayar okuryazarı yapmalıyız" dedi.

TEGV Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Solakoğlu da, 6-16 yaş grubu çocukların okul sonrası eğitimine destek veren vakfın, halen 220 bin çocuğa ulaştığını ifade ederek, Türkiye nüfusunun yüzde 48'inin 18 yaşın altında olduğunu hatırlattı.

Solakoğlu, 14.5 milyon çocuğun ilk ve orta öğretim çağında olduğunu, bu grupta her 90 çocuktan birine bilgisayar düştüğünü belirterek, ülke genelinde de evlerin yüzde 4'ünde bilgisayar bulunduğunu kaydetti.

Kız çocukların yüzde 46'sının liseye devam edebildiğini dile getiren Solakoğlu, bunun İran'da yüzde 64, Mısır'da ise yüzde 70 olduğunu söyledi.

Solakoğlu, ülkede yaşanan tüm olumsuzlukların altında eğitimsizliğin bulunduğuna dikkat çekerek, günümüz eğitim teknolojileriyle tüm nüfusun tanıştırılması gerektiğini anlattı.

"Türkiye genelinde bilgisayar okuryazarlığı seferberliği başlatıyoruz" diyen Solakoğlu, sonbaharda başlayacak seferberliğin ilk aşamasında 3 bin öğrenci ile 700 öğretmene, birinci yılın sonunda da 20 bin kişiye ulaşılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Solakoğlu, vakfın tüm eğitim birimlerinde özellikle öğretmen ve öğrencilere yönelik gerçekleştirilecek seferberliğin, önümüzdeki yıllarda da sürmesinin planlandığını anlattı.
Yayın tarihi: 04.06.2002
493
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.