Magazin

Bilgisayar kullanırken dikkat!

Bilgisayar kullanırken dikkat!

Bilgisayar kullananların çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceklerine dikkat çeken uzmanlara göre oturulan sandalye 5 tekerlekli bel ve sırt desteğiyle aşağı yukarı ayarlanabilir olmalı.

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şeref Sağıroğlu uzun süre bilgisayar başında çalışanların çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceklerini ve işgücü kayıplarının olabileceğini söyledi.

Sağlıklı bir bilgisayar kullanıcısı olmanın çalışma performansını da artıracağına işaret eden Doç. Dr. Sağıroğlu, şunları anlattı:

"Çalışma ortamı ergononomik olmalı ve gün boyunca aynı işleri yapmamalısınız. Oturulan sandalyenin 5 tekerlekli, bel ve sırt desteğiyle aşağı yukarı ayarlanabilir olmalıdır. Otururken gövde ve bacak arasının 90 dereceden, baldır ve bacak arasının 60 dereceden büyük olması gerekir.

Sandalye üzerinde hafif geriye doğru eğimli oturmalı, bacaklar birbirine paralel ve her iki ayak yere düzgün basmalıdır. Kısa tuşlar kullanmalı, sandalye üzerindeki ağırlığınız eşit olarak dağılmasına ve bileklerin klavyeye paralel olmasına dikkat etmelisiniz."

Doç. Dr. Sağıroğlu, bilgisayar başında çalışırken 2 saatte bir 5 dakika ara vermenin de sağlık açısından yararlı olacağını belirtti.
(aa)
Yayın tarihi: 23.09.2002
364
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.