Magazin

Bilgisayar hastalığı tehdidi

Bilgisayar hastalığı tehdidi

Dünyada her yıl 700 bin kişi bilgisayarın yol açtığı kas ve iskelet sistemini etkileyen Birikimli Travma Bozuklukları'ndan (BTB) şikayetçi oluyor. BTB bilgisayar kullanıcılarının hastalığı olarak tanınıyor.

Bilgisayar başında çalışanları, kas ve iskelet sistemindeki rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkan, Birikimli Travma Bozuklukları (BTB) tehdit ediyor.

Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Araştırma GörevlisiSerap Ulusam, bilgisayar başında iş yaparken kas ve iskelet sistemlerinde hastalıklara yol açan sağlık sorunlarının, BTB olarak adlandırıldığını belirtti.

Uzun süre bilgisayar başında kalanlarda el, bilek ve eklemlerde ciddi zedelenmelerin görüldüğünü belirten Ulusam, bunların gerçek bir hastalık olduğunu, ancak önlenebileceğini kaydetti.

Ulusam, bilgisayar karşısında ergonominin ön plana çıktığını, bu rahatsızlıkları ortadan kaldırmak için bilgisayar yazılımları geliştirildiğini ifade etti.

Bu tür programların, bilgisayar karşısında olanları zorunlu olarak çalışmaya ara vermek, dinlenmek ve egzersiz yapmak gibi önlemlere yönelttiğini anlatan Ulusam, çalışanların bu programlar yardımıyla kendilerini rehabilite edebildiklerini, sağlıklı bir şekilde bilgisayar kullanmayı öğrenebildiklerini söyledi.

Programların amacını BTB ile savaşmak olarak ifade eden Ulusam, en verimli programların ise egzersiz eğitim veren yazılımlar olduğunu vurguladı.

Ulusam, programların uyarıcı sesler veya ekran mesajları ile çalışanlara ara vermelerini hatırlattığını, BTB ile savaşımda eğitici bir rol üstlenen bu programların kurumlar tarafından kullandırılmasının özendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Ulusam, her yıl 700 bin kişinin BTB'ye maruz kaldığını, rahatsızlığın yıllık 7 ila 30 bin dolar arasında maliyetinin olduğunu ifade etti. Hastalık nedeniyle her yıl bir kişinin, ortalama 18 gün işkaybına uğradığını belirten Ulusam, yılda toplam 20 milyar dolarlık kayıp meydana geldiğini vurguladı.

Gazi Üniversitesi Araştırma Görevlisi Ulusam, "BTB ile savaşımda farklı pek çok yazılım piyasada yerini almıştır. Bundan sonraki aşamada, kurumların bu tür çözümleri kendi bünyelerine kabul etmeleri ve gerekli finansı sağlamaları gerekmektedir" dedi.
Yayın tarihi: 11.05.2001
439
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.