Magazin

Bilgisayar hasta ediyor

Bilgisayar hasta ediyor

Günlük hayata giren bilgisayar kullanımı, önlem alınmadığı ve bilinçsiz kullanıldığında ciddi sağlık problemlerine yol açıyor. Ortopedi ve Travmotoloji Uzmanı Op. Dr. Mithat Öner, bilgisayar kullananlarda kas, iskelet sistemlerinde ağrıları ve travma bozuklukları ortaya çıktığını söyledi.

Mesleği gereği uzun süre bilgisayar başında bulunanların, kaslar, iskelet sistemleri, dirsek ve bileklerinde ağrılar oluştuğunu söyleyen Mithat Öner, sürekli klavye ile çalışanlarda, `Birikimli travma bozukluğu'nun görüldüğünü söyledi. Bu hastalığın ağrı, uyuşukluk, gerginlik ve geceleri ağrı ile uyanma gibi belirtilerle ortaya çıktığını ifade eden Op.Dr.Öner, şöyle devam etti:

"Vücudun sadece belli kısmının çalışıp, diğerinin hareketsiz kalması pek çok sağlık sorunlarına yol açar. Uzun süre sabit pozisyonda çalışmak, kasların zorlanmasına neden olarak kan akımını yavaşlatır. Bunun sonucunda kas yorgunluğu, el ve omuzda ağrı oluşur. El ve dirsekte sıkışmalar, aşırı ağrılar başlar. Ayrıca el ve dirsek adalelerinde incelme görülür. Ağrılarla başa çıkmak için oturuş pozisyonunu iyi ayarlamak gerekir. Her hareket bilinçli yapılmalıdır. Oturulan yer çok yumuşak ve sert olmamalıdır. Her saat başı 5-10 dakika ara verilmelidir."
(DHA)
Yayın tarihi: 17.03.2003
400
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.