Magazin

Bilgisayar hasta ediyor

Bilgisayar hasta ediyor

Ortopedi ve Travmotoloji uzmanı Op. Dr. Mithat Öner, bilgisayar kullananlarda kas, iskelet sistemlerinde ağrılar ve travma bozuklukları ortaya çıktığını söyledi.

Mesleği gereği uzun süre bilgisayar başında bulunanların, kas, iskelet sistemleri, dirsek ve bileklerinde ağrılar oluştuğunu anlatan Öner, sürekli klavye ile çalışanlarda `Birikimli travma bozukluğu' görüldüğünü söyledi. Bu rahatsızlığın ağrı, uyuşukluk, gerginlik ve geceleri ağrı ile uyanma gibi belirtilerle ortaya çıktığını ifade eden Op. Dr. Öner, şöyle dedi:

"Vücudun sadece belli kısmının çalışıp, diğerinin hareketsiz kalması pek çok sağlık sorunlarına yol açar. Uzun süre sabit pozisyonda çalışmak, kasların zorlanmasına neden olarak kan akımını yavaşlatır. Bunun sonucunda kas yorgunluğu, el ve omuzda ağrı oluşur. El ve dirsekte sıkışmalar, aşırı ağrılar başlar. Ayrıca el ve dirsek adalelerinde incelme görülür. Ağrılarla başa çıkmak için oturuş pozisyonunu iyi ayarlamak gerekir. Her hareket bilinçli yapılmalıdır. Oturulan yer çok yumuşak ve sert olmamalıdır. Her saat başı 5-10 dakika ara verilmelidir.''
(DHA)
Yayın tarihi: 18.04.2003
420
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.