Magazin

Bilgisayar çocukları geliştiriyor

Bilgisayar çocukları geliştiriyor

Uzmanlara göre, etkili bilgisayar kullanan çocuklar hatalarından ders çıkarıyor, risk alıyor, sabırlı olmayı öğreniyor ve kendi kendilerine yeni beceriler kazanıyor.

Yapılan değerlendirmeye göre , çocukların evde kullandığı yazılım programlarının iyi seçilmiş olması, bunların sadece çocuğa bir şeyi yapmasını değil, aynı zamanda düşünmesini de öğretecek nitelikte olması gerekiyor.

Bilgisayar, okul ortamında olduğu gibi evde de uygun bir ortamda bulunmalı ve aileler tarafından çocuğun kullanımı sırasında gözlenmeli. Çocuklara bilgisayarı nasıl kullanacağı öğretilmeli, küçük çocuk bilgisayar kullanırken aynı odada olmaya özen gösterilmeli.

Çocuğa bilgisayarda hangi internet sitelerine girebileceği, ne kadar bağlantıda kalabileceği gibi konular konuşulup kurallar konulmalı. İnternet kullanımı konusunda kurallar ve sınırlar belirlemeden, çocuğun interneti sınırsız bir biçimde kullanmasına izinverilmemeli, bu onun için zararlı sonuçlar doğurabilir.

Çocukların bilgisayar ekranı karşısında fazla vakit harcaması ve dolayısıyla sosyal becerilerinin yeterince gelişemediğini düşünen ailelere karşın uzmanlar, çocukların etkili bilgisayar kullanması halinde endişe edilecek bir şey olmadığını belirtiyorlar.

SINIRSIZ KULLANIMA İZİN VERMEYİN
Etkili bilgisayar kullanan çocuklar, hatalarından ders çıkartıyorlar, sabırlı oluyorlar, risk alıyorlar, kendi kendilerine yeni beceriler kazanıyorlar ve birbirlerine danışıyor ve yardımlaşıyorlar.

Öte yandan çocukların kullandığı bilgisayarlarda her zaman virüs kontrolü için anti virüs programının kullanması ve programda mutlaka "check the internet" seçeneğinin işaretlenmesi gerekiyor.

Uzmanlar, hergün yeni virüsler ortaya çıktığı için virüs kontrol programının sürekli güncellenmesi gerektiğini belirterek, şu önerilerde bulunuyorlar:

"Çocuğunuzun internette ne yapacağı konusunda bir amaç belirlemesine yardımcı olunuz. Böylece amaçsız bir şekilde internette dolaşmasını engellemiş olursunuz. Eğer çocuğunuzun bilgisayarda ne yaptığını anlamıyorsanız, size anlatmasını isteyiniz. Böylece çocuğunuzun size bilgisayar öğretmesini de sağlamış olursunuz. Çocuğunuzun interneti sınırsız kullanmasına izin vermeyin hatta internet kullanımı için sözleşme imzalayın ve bu sözleşmeye uyun."
(AA)
Yayın tarihi: 18.01.2003
482
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.