Magazin

Bilgide ileri, internette geriyiz

Bilgide ileri, internette geriyiz

Türkiye'nin, ''girişimcilik ruhu'', ''nitelikli mühendis sayısı'', ''bilgiye dayalı işler'' gibi alanlarda başarılı; ''ihracat'', ''bilgisayar sayısı'', ''internet kullanımı'', ''patent sayısı'' konularında ise dünya ortalamalarının gerisinde yer aldığı belirledi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye'nin ''bilgi ekonomisi'' açısından dünyadaki yerini tespit etti. Araştırmada, merkezi ABD'de bulunan araştırma ve danışmanlık kuruluşu META Grubu'nun 2002 Küresel Teknoloji İndeksi ile OECD göstergeleri kullanılarak, Türkiye'nin 47 alanda diğer ülkelerle karşılaştırması yapıldı. Küresel Teknoloji İndeksi 2002 genel sonuçlarına göre, Türkiye 49 ülke içinde 33. sırada yer alırken; ABD birinci, İsveç ikinci, Finlandiya üçüncü oldu.

Araştırmada, ''Türkiye'nin teknolojik gelişim sağlama ve bunu ekonomiye yansıtma başarısı bakımından'' dünya sıralamasının alt yarısında bulunduğu ifade edilerek, başarılı ve başarısız alanları şöyle sıralandı:

''Türkiye'nin görece başarılı alanları: Bilgiye dayalı işler, küreselleşme, ekonomik dinamizm ve rekabet, nitelikli mühendis sayısı,yetişmiş personel sayısı, üst düzey yönetici sayısı, ticari hizmetler ihracatı, şirketlerin piyasaya uyum yeteneği, şirket yöneticilerinin girişimcilik ruhu, e-ticaretin gelişimi, toplam AR-GE harcaması ve toplam AR-GE personeli.

Göreceli başarısız alanlar: Dijital ekonomiye dönüşüm, teknolojik yenilik yapma kapasitesi, yükseköğretime net kayıt oranı, mal ihracatı, verimlilik düzeyi, çalışanların şirket amaçlarına bağlılık derecesi, şirketlerin yatırımları finanse etme başarısı, risk sermayesinin yeterliliği, internet kullanımı, telekomünikasyon yatırımları, bilgisayar sayısı, bilgi-işlem gücü, patent sayısı, kişi başına AR-GE harcaması ve kişi başına AR-GE personeli.''

Göreceli avantajların büyük ölçüde özel sektörün etkinliklerine dayalı olduğuna işaret edilerek, ''Türkiye'nin diğer ülkelerin kararlıve atılımcı uygulamaları karşısında tam bir dönüm noktasında olduğu'' kaydedildi.

Yenilikçi ve öncü teknolojileri hayata geçirmek için özel sektör-üniversite-hükümet işbirliğiyle ulusal girişimde bulunmak gerektiği ifade edilerek, aksi takdirde kalkınma yarışındaki mevcut konumun da yitirileceği belirtildi.

Araştırmada, ''Başta ulusal 'bilim-teknoloji', 'yenilik' ve 'eğitim' politikaları olmak üzere zihniyet, strateji ve kurumsal ilişkiler konusunda inisiyatif kullanmamız gerekiyor'' önerisine yer verildi.
(AA)
Yayın tarihi: 12.04.2003
455
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.