Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bil soruyu al yağı

Bil soruyu al yağı

Ahmet Soydoğdu'nun otogaz istasyonunda düzenlediği bilgi yarışması müptelalık yarattı. Taksi şoförleri yanıt grupları oluşturdu, yarışmaya katılmak için yayalar da istasyona geliyor.

Ahmet Soydoğdu, her pazartesi olduğu gibi yine otogaz istasyonunda, yazı tahtasının başında. Bir elinde kalem, diğerinde yıllardır biriktirdiği soruların yer aldığı defter, "haftanın sorularını" yazıyor. Bunlar "ikramiyeli sorular". İkramiyeyse motor yağının değiştirilmesi, motor bakımının yapılması, antifriz...

Ahmet Soydoğdu, Vatan Caddesi üzerindeki Vatan Otogaz'ın girişindeki küçük kulübede, otogaz alanların faturalarını kesiyor. Sohbet açan müşterilerine "Merhaba"dan sonraki ilk cümleleri, gür sesiyle sorduğu bilgi soruları oluyor. "Geri geri yürüyemeyen hayvan nedir?", "Zıplayamayan hayvan hangisidir?", "Hangisi dünyanın yedi harikasından biri değildir?" gibi sorular ve şıkları. Soruyla gelen sohbetler kısa sürede samimiyeti getiriyor.

İlk hezimet
Soydoğdu'nun hayatını bilgi yarışmasına dönüştüren ilgisi, ortaokulda bir münazarada yenilgiye uğramasıyla başladı. Bu olaydan sonra kendini ansiklopedi ve kitaplara veren Soydoğdu, liseden sonra eğitimini bıraktı. Bu dönemde boks yapmaya başladı. Ama okumayı sürdürdü. Antrenmanlardan sonra kütüphaneye gidiyor, okuduklarını arkadaşlarına anlatıyordu. O yaşta cebinde sorular biriktirmeye başlamıştı.

Boksörlere sorular
Anadolu Boks Turnuvası'nda şampiyon olduktan sonra Malatya'da Boks ve Tekwando İhtisas Kulübü kurdu. Burada boks öğrettiği gençlerden en basit soruların bile yanıtını alamadığını görünce düzenli olarak bilgi yarışmasını düzenlemeye karar verdi.
Konuyu birkaç gün öncesinden öğrencilerine söyleyerek çalışmalarına olanak sağlıyordu. Ayrıca Malatya'da halka açık paneller, çeşitli meslek grupları için bilgi yarışmaları düzenledi.

İstanbul'a yerleşti
Bu, yedi yıl önce, bir arkadaşının iş teklifiyle İstanbul'a gelene dek sürdü. Eşi ve dört çocuğuyla İstanbul'a gelen Soydoğdu, artık yarışmalar düzenleyemeyecek kadar meşgul ve yorgundu.

Vatan Otogaz İstasyonu'nda çalışmaya başlayınca soruları yine cebinden çıktı. İki yıl önce bir yazı tahtası, bir markör, bol mürekkep ve silgi alarak işe koyuldu. Tahtayı pompaların yakınına astı, "üç soru ve bir atasözü yazın, ikramiyeli sorular" başlığını attı. Ahmet Soydoğdu o günden beri iki yıldır, her hafta soruları değiştiriyor. "Soru bankası" dediği defterinde yüzlerce soru var. İstasyonda günde 12 saat çalışan Soydoğdu, vakit buldukça ansiklopedi karıştırıyor, felsefe ve tarihle de ilgileniyor. Öğrendiklerini soru haline dönüştürüyor ve numaralandırarak defterine yazıyor.

Taksiciler bayılıyor
Zaman içinde otomobilliler, hatta otomobilsizler, haftanın soruları için istasyona gelmeye başladı. Müdavim taksiciler "soruların önünde" buluşuyor, kafa kafaya verip yanıt arıyor. Çabaları çoğu zaman nafile olsa da, uğraşmaktan memnunlar. Soydoğdu, "Sorular ve çözümleriyle konuşmaya başlayınca, insanlar çok daha kısa sürede samimi oluyor, birbirini daha kolay ve çabuk tanıyor" diyor.

Israrcılara yanıt yok!
Soydoğdu'yu en çok uğraştıran, yanlış yanıtının doğru olduğunda ısrar edenler. Bugüne dek yaşanmış bir kavga yok. Tabii boksör olmasına karşın şiddetten hiç hoşlanmayan Soydoğdu'nun anlayışı, tartışmaların tatlıya bağlanmasında önemli etken.

"Meraktan çatlayacağım. Doğru yanıt ne" diye Soydoğdu'yu sıkıştıranların da sonuç alması imkânsız. Çünkü bu bir 'prensip meselesi'. Soydoğdu'nun amacı insanları okumaya, araştırmaya yöneltmek.

Soydoğdu, "Toplumun gelişmesi için okumak gerekiyor. Ama bizim insanlarımız okumuyor. Oysa bilgi çok güzel bir besin gibi. İnsan doymuyor. Öğrendikçe gelişiyor. Ben insanların okuması, eve gittiklerinde kitap karıştırması için bunu yapıyorum" diyor.

Sorular biraz "kazık"
Bazen de soruların biraz daha kolaylaştırması için talep geliyor. Ne var ki Soydoğdu çalıştığı işletmenin sahibi değil ve maddi durumu ikramiyeleri kendi cebinden ödemeye yetmiyor.
Doğru cevap için sıklıkla başvurulan yöntemlerden biri, bir tanıdığa telefonla danışmak. Ama bu yöntemle bugüne kadar bütün soruların yanıtını verebilen yok. Bazıları soruları not alıyor, eve gidiyor ve yanıtlarını çalışarak geliyor. Onlar öğrenip gelene kadar sorular değişmiş oluyor!

Soydoğdu'nun telefon numarasını alarak soru yanıtlayanlar bile var. Ancak telefonla verilen yanıtlara ödül yok. İki yıl içinde soruları bilen kişi sayısıysa üç. Sadece bir kişi kitaba veya tanıdıklarına başvurma gereği duymadan bütün soruları yanıtlayarak ödül kazanmayı başarmış.
Soydoğdu, televizyondaki bilgi yarışmalarını da kaçırmıyor. En büyük hayali bir gün "Kim 500 Milyar İster" yarışmasına katılmak. Günde 12 saat çalışan biri olarak yarışmanın telefonunu düşürememiş. Zaten bilgisini paraya dönüştürmek gibi bir kaygısı da yok. O işin öğrenmek kısmında.
436
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.