Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bikini 60'ında ve çok seksi

Bikini 60'ında ve çok seksi

Onu 60 yıl önce bir mühendis yarattı ve adını da nükleer testlerin yapıldığı bir adadan aldı: Bikini!

Bikini tercih eden ünlüler sağda

Vatikan tarafından ahlaksız ilan edilen, İspanya, Portekiz ve İtalya'da yasaklanan bu iki parçalı yüzme giysisi, o dönem neredeyse bir bomba kadar etki yaratmıştı.

4. yüzyıl kadar erken bir tarihte Yunan sporcu kadınlar bikiniyle spor yaparken resmedilmiş olsa da aradan geçen sürede insan bedeninin gittikçe örtülmesi nedeniyle bikini ancak 16. yüzyıl sonra dönebildi.

Aslında tek parça mayodan, bikiniye geçişi ilk olarak 1946 yılında Fransız modacı Jacques Heim yapmıştı, ancak Heim o zamanlar bir tabu olan göbek deliğini açıkta bırakmaya cesaret edememişti.

Buna, birkaç hafta sonra asıl işi otomotiv mühendisliği olan Louis Reard cesaret etti. Ancak bir sorun vardı, kimse bunu giymek istemiyordu. Paris'te yaratılan ilk bikiniyi denemeye ikna edilebilen tek kişi, Paris kumarhanelerinden bir striptizci, Micheline Bernardini'ydi.

Ancak bu bombanın gerçek etkisini gösterebilmesi için Brigitte Bardot'nun 1956 tarihli 'Ve Tanrı Kadını Yarattı' filmine kadar beklenmesi gerekti.

Bu filmden sonra önce Fransa'da çıkış yapan bikini, Brian Hyland'ın 'Its Bitsy Teenie Weenie Yellow Polka Dot Bikini' şarkısıyla da desteklendi. Daha sonra Ursula Andress ve Raquel Welch'in bikinili pozları duvarları süslemeye başladı. 70'lerden sonra bikiniler çeşitlendi ve küçüldü.

Bu arada belirtmekte yarar var, bikiniyi giyen ilk olan Micheline Bernardini, bu cesaretinin karşılığında 50 bin evlilik teklifi aldı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 27.04.2006
404
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.