Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bienal Doğu'ya da uzanıyor

Bienal Doğu'ya da uzanıyor

8. Uluslararası İstanbul Bienali, 16 Kasım'a kadar, dört ana mekânda, 85 sanatçısıyla izleyicilerini bekliyor. Bu yıl bir de yenilik var: Bienal, 26 Ekim'e dek Diyarbakır'da

Bu yıl 'Şiirsel Adalet' temasıyla 20 Eylül'de başlayan 8. Uluslararası İstanbul Bienali sürüyor. Sanatseverleri 16 Kasım'a kadar 42 ülkeden 85 sanatçının yapıtıyla buluşturacak bienal, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenleniyor. Bienalin bu yılki küratörü, New York'un en önemli çağdaş sanat müzelerinden New Museum'un da küratörü olan Dan Cameron.

'Şiirsel Adalet' uğruna
Bienal (iki yılda bir anlamına geliyor) dört ana mekânda: Antrepo No.4, MSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Yerebatan Sarnıcı ve Ayasofya Müzesi. "Adalet nedir?", "Neden günümüzde acil bir mesele halini almıştır?", "Bugünün küreselleşmiş dünyasında adalet mümkün olabilir mi?" gibi soruları yeniden tartışmaya açan bienal, şiir ve adalet olgularını yeni bir yorumla buluşturmayı amaçlıyor. Dan Cameron, bienal temasını, küreselleşmeye alternatif bir izah getirilebileceği fikri ile açıklıyor: "Bugün hepimizin bildiği üzere, küreselleşmenin asıl müsebbibi olarak her gün aynı manifesto / reçete karşımıza çıkarılıyor: İktidarsızlık. Ben bunun karşısında mücadele etmekten yanayım."

10 sanatçı da orada
İstanbul Bienali, tarihinde ilk kez olarak, bu yıl Doğu'ya da uzanıyor. Bienale katılan on sanatçıya ait çalışmalar, Diyarbakırlı sanatseverler tarafından izlenebilecek. Sergi, 26 Ekim'e dek Diyarbakır Galeri İş Merkezi'ndeki Diyarbakır Sanat Merkezi Galerisi'nde görülebilecek.

Ve fiyatlar
8. Uluslararası İstanbul Bienali'nin bilet fiyatları tam 10 milyon, indirimli 5 milyon lira olarak belirlenirken, Ayasofya Müzesi'nde sergilenen yapıtlar müze bileti alınarak görülebilecek. Öğrenciler, 65 yaşın üstündekiler, öğretmenler, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyeleri ve 15 kişinin üzerindeki gruplar sergiyi indirimli olarak izleyebilecekler. Her gün üç kere düzenlenecek olan rehberli turlara 10 milyon lira ödenerek katılınabiliyor.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 07.10.2003
478
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.