Magazin

Beyazperde biyografiyi sevdi

Beyazperde biyografiyi sevdi

Sinema, müzik, politika ve edebiyatın pek çok önemli isminin yaşamı ölümlerinden sonra beyazperdeye aktarıldı. Hollywood'un son projeleri ise Ray Charles ve Janis Joplin.

İnternet'teki "msnbc" sitesi, bugüne kadar çekilen biyografi filmlerini ele aldı. Listede kimler yok ki? The Doors'un solisti Jim Morrison, ünlü ressam Picasso, matematikçi John Nash, bunlardan sadece birkaçı. İsterseniz filmleri şöyle bir hatırlayalım:

Evita
Arjantin tarihinde büyük bir yeri olan Eva Peron "Evita" adlı filmle beyazperdeye geldi. Filmde, Evita'yı Madonna, Che'yi Antonio Banderas canlandırdı.

The Doors
Sinema dünyasının bir ünlünün yaşamını beyazperdeye getirmesi için genç ölmesi önem taşıyor. Aşırı dozdan 29 yaşında ölen "The Doors"un solisti Jim Morrison, Val Kilmer'ın canlandırdığı filmle sinema perdesine taşındı.

Sylvia Plath
İntihar ederek sırlarıyla birlikte gömülen şair Sylvia Plath'ın biyografisini anlatan "Sylvia" adlı filmde Oscarlı oyuncu Gwyneth Paltrow kamera karşısına geçti.

Frida
Ressam Frida Kahlo'nun hikayesini anlatan "Frida" filminde Salma Hayek sanatçıya can verdi. Filmde Kahlo'nun fırtınalı yaşamının öne çıkıp sanatçı yönünün geride kalması eleştirildi.

Saatler
"Saatler" adlı filmde yazar Virginia Woolf'u canlandıran Nicole Kidman, bu film sayesinde Oscar'ı kucakladı.

Büyük İskender
Colin Farrel ile Angelina Jolie'nin rol aldığı filmle sinema perdesine getirilirken, Kral Arthur sinemanın en sevdiği konulardan. Arthur'u anlatan ve Clive Owen'ın başrolünü üstlendiği son film geçen hafta gösterime girdi.

Russel Crowe'un canlandırdığı matematikçi John Nash, Ben Kingsley'nin canlandırdığı Mahatma Ghandi, Anthony Hopkins'in canlandırdığı Pablo Picasso, Johnny Depp'in canlandırdığı Ed Wood da yaşamı beyazperdeye getirilen isimler arasında yer aldı.

Efsaneler birçok kez
Elvis Presley, Marilyn Monroe, James Dean ve Nathalie Wood gibi efsanalerin de yaşamları defalarca sinema filmleri ve televizyon dizileriyle seyirci karşısına çıktı.

Yeni filmler geliyor
Siteye göre yaşamı beyazperdeye aktarılmaya hazırlanan son isim soul müziğin babası Ray Charles. Haziran ayında yaşama veda eden efsane sanatçının yaşam öyküsünü işleyecek filmde, Ray Charles'ı gözde aktörlerden Jamie Foxx'un canlandırması planlanıyor.

Zellweger Joplin olacak!
Rock müziğin efsanelerinden Janis Joplin'in yaşamı da beyazperdeye aktarılacak. Yapımcılar, filmdeki Joplin rolü için "Bridget Jones'un Günlüğü"nün yıldızı Renee Zellweger'de karar kıldı. Senaryoyu okumak için hazırlandığını ifade eden Zellweger, efsane olmuş bir kişiyi canlandırmaktan mutluluk duyacağını söyledi.

Pink başka projede
Genç yaşta hayata veda eden Joplin'in yakasını film yapımcıları bırakacak gibi gözükmüyor. Bir başka projede de şarkıcı Pink, Janis Joplin rolünde seyirci karşısına çıkacak.

Che'nin filmi geliyor
Küba devriminin kahramanı Ernesto "Che" Guevera'nın gençlik günlerine giderek bir arkadaşıyla yaptığı motosiklet yolculuğunu işleyen "Motorcyle Diaries", Che'nin bilinmedik bir yönünü beyazperdeye getiriyor. Seyirciyle 1 hafta sonra buluşacak olan filmde Che'yi Gael Garcia Bernal canlandırdı.
Yayın tarihi: 31.10.2004
464
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.