Magazin

Beyazperde biyografiyi çok sevdi

Beyazperde biyografiyi çok sevdi

Sinema, müzik, politika ve edebiyatın pek çok önemli isminin yaşamı ölümlerinden sonra beyazperdeye aktarıldı.

Bugüne kadar çekilen biyografi filmleri listesinde kimler yok ki? The Doors'un solisti Jim Morrison, ressam Picasso, matematikçi John Nash, bunlardan sadece birkaçı. İsterseniz filmleri şöyle bir hatırlayalım:

Evita
Arjantin tarihinde büyük bir yeri olan Eva Peron'un hayatı, 'Evita' adlı filmle beyazperdeye geldi. Filmde, Evita'yı Madonna, Che Guevara'yı ise Antonio Banderas canlandırdı.

The Doors
Sinema dünyasının bir ünlünün yaşamını beyazperdeye getirmesi için genç ölmesi önem taşıyor. Aşırı dozdan 29 yaşında ölen The Doors'un solisti Jim Morrison, Val Kilmer'ın canlandırdığı filmle sinema perdesine taşındı.

Sylvia
İntihar ederek sırlarıyla birlikte gömülen şair Sylvia Plath'ın biyografisini anlatan 'Sylvia' adlı filmde Oscarlı oyuncu Gwyneth Paltrow kamera karşısına geçti.

Frida
Ressam Frida Kahlo'nun hikayesini anlatan 'Frida' filminde Salma Hayek sanatçıya can verdi. Filmde Kahlo'nun fırtınalı yaşamının öne çıkıp sanatçı yönünün geride kalması eleştirildi.

Saatler
'Saatler' (Hours) adlı filmde yazar Virginia Woolf'u canlandıran Nicole Kidman, bu film sayesinde Oscar'ı kucakladı.

Nash, Gandhi, Picasso, Wood...
Russel Crowe'un canlandırdığı matematikçi John Nash, Ben Kingsley'nin canlandırdığı Mahatma Ghandi, Anthony Hopkins'in canlandırdığı Pablo Picasso, Johnny Depp'in canlandırdığı Ed Wood da yaşamı beyazperdeye getirilen isimler arasında yer aldı.

Efsaneler birçok kez
Elvis Presley, Marilyn Monroe, James Dean ve Nathalie Wood gibi efsanalerin de yaşamları defalarca sinema filmleri ve televizyon dizileriyle seyirci karşısına çıktı.

Yeni filmler geliyor
Yaşamı beyazperdeye aktarılmaya hazırlanan son isim ise soul müziğin babası Ray Charles. Haziran ayında yaşama veda eden efsane sanatçının yaşam öyküsünü işleyecek filmde, Ray Charles'ı gözde aktörlerden Jamie Foxx'un canlandırması planlanıyor.

Che'nin filmi geliyor
Küba devriminin kahramanı Ernesto 'Che' Guevera'nın gençlik günlerine giderek bir arkadaşıyla yaptığı motosiklet yolculuğunu işleyen 'Motorsiklet Günlükleri' (Motorcyle Diaries), Che'nin bilinmedik bir yönünü beyazperdeye getiriyor. Seyirciyle bir hafta sonra buluşacak olan filmde Che'yi Gael Garcia Bernal canlandırdı.

Zellweger Joplin olacak!
Rock müziğin efsanelerinden Janis Joplin'in yaşamı da beyazperdeye aktarılacak. Yapımcılar, filmdeki Joplin rolü için 'Bridget Jones'un Günlüğü'nün yıldızı Renee Zellweger'de karar kıldı. Senaryoyu okumak için hazırlandığını ifade eden Renee Zellweger, efsane olmuş bir kişiyi canlandırmaktan mutluluk duyacağını söyledi.

Genç yaşta hayata veda eden Joplin'in yakasını film yapımcıları bırakacak gibi gözükmüyor. Bir başka projede de şarkıcı Pink, Janis Joplin rolünde seyirci karşısına çıkacak.
Yayın tarihi: 02.11.2004
443
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.