Magazin

Beyaz saç hapı yutacak

Beyaz saç hapı yutacak

Beyaz saçın da geni bulundu. Beyaz teller bir hap sayesinde tarih olabilir.

Fransız firması L'Oreal saçın beyazlamasından sorumlu bir çift gen tespit ettiğini açıkladı. Ayrıca saça doğal rengini veren hücrelerin, saç beyazladıktan sonra da saç foliküllerinde kaldığı ortaya çıkarıldı.

Genlerden birinin saçın genç yaşlarda beyazlamasından sorumlu olabileceği, diğer genin ise yaşlanmaya bağlı saç beyazlamasıyla ilgili olduğu belirtildi. Firmanın araştırmacılarından Dr. Bruno Bernard, "Saç, pigment hücrelerinin kaybına bağlı olarak beyazlar ancak saçın beyazlamasının hiç pigment hücresi kalmadığı anlamına gelmediğini ortaya çıkardık. Bu hücreleri tekrar harekete geçirebilirsek beyazlama sürecini geriye çevirebiliriz" diye konuştu.

Üç hafta içinde araştırmanın detaylarını açıklayacak olan uzmanlar, çalışmalarını diğer hücreler üzerinde de sürdürecek. Bernard, "Erken saç beyazlamasından sorumlu olabilecek başka genler de var" dedi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 28.05.2004
533
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.