Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Beyaz peynirde delik sağlıksız

Beyaz peynirde delik sağlıksız

Delikler beyaz peynirde hijyenik kalitede üretim yapılmadığının göstergesi. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nihat Akın, piyasada satılan beyaz peynirlerin çoğunun delikli olduğunu ve bunun da sağlıksız peynirin habercisi olduğunu söyledi.

Mandıraların hijyene önem vermediği zaman, peynirin, E.Coli ve salmonella başta olmak üzere koliform grubu bakterilerin kaynağı haline geldiğini ifade eden Akın, bu mikroorganizmaların beyaz peynirde delik oluşumuna neden olduğunu kaydetti.

Gıda Kanunu'na göre, bütün gıda firmalarının HACCEP sistemine uygun üretim yapması gerektiğini ancak denetleme yeterli olmadığı içinçoğu firmanın buna uymadığını belirten Akın, şunları ifade etti:

"Bir çok kişi delikli peynirlerin daha faydalı ve kaliteli olduğunu düşünerek alışverişlerde tercihini bu yönde yapıyor. Ancak, delikler mihaliç tipi gibi bazı peynirlerin karakteristik özelliğidir.Yani, bunlar delikli olursa daha kalitelidir. Ancak delikli olan beyaz peynir sağlıksız gıdanın habercisidir ve sağlıklı beyaz peynirde kesildiğinde gözenekler bulunmaz."

EN ÇOK TURİSTLER ZEHİRLENİYOR
Koliform grubu bakteriler içinde yer alan ve peynirde gözeneklere neden olan E.Coli'nin dışkı kaynaklı olduğunu ve insan sağlığını tehdit eden mikroorganizmaların başında geldiğini vurgulayan Akın, bunların oldukça tehlikeli gıda zehirlenmelerine neden olduğunu söyledi.

Akın, delikli beyaz peynirin önemli sağlık problemlerinin yanı sıra müdahalede geç kalınması halinde, ölümle sonuçlanabilen durumların yaşanmasına sebeb olabileceğini belirtti.

Yapılan bir araştırmada, Türkiye'de peynirden zehirlenenlerin başında yabancı turistlerin geldiğini dile getiren Akın, ''Çünkü, bütün Avrupa ülkelerinde hijyene büyük önem veriliyor. Bu mikroplara karşı bağışıklık sistemleri gelişmediği için de turistler bize göre daha çabuk gıda zehirlenmesine maruz kalıyorlar'' dedi.

(aa)
512
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.