Magazin

Beyaz perdenin unutulmaz aşkları

Beyaz perdenin unutulmaz aşkları

Ölüm onları ayırana kadar birlikte olan da var, aşkı yüzünden Hollywood'dan aforoz edileni de...

Kim Basinger ile Alec Baldwin "The Marrying Man"deki (1991) rol arkadaşlıklarını evliliğe dönüştürmek için iki yıl bekledi. Bir çocukları oldu, ancak dokuz yıl sonra boşandılar. 1988'de "Boğa Durham"da birlikte rol alan Susan Sarandon ve Tim Robbins o gün bugündür hem karı-koca hem oyuncu-yönetmen olarak örnek bir ilişki içinde.

Bobby Darin ile Sandra Dee ise yedi yıl evli kalmıştı! 1960'ta "Come September"ın setinde Darin'in Dee'ye nasıl kur yaptığını, annesini nasıl razı ettiğini ayrıntılı biçimde Kevin Spacey'nin yönettiği "Hayatımın Şarkısı"nda izledik. Brigitte Bardot'yu keşfedip evlendikten sonra onu üne kavuşturan, evlilik dışı bir çocuk sahibi oldukları Catherine Deneuve'e ilk önemli rolünü veren çapkın Fransız yönetmen Roger Vadim de sette gönlünü kaptırmaktan kurtulamamıştı. 1964'te "La Ronde"un kadrosu içinde yer alan Jane Fonda ile sekiz yıl evli kaldı, bir kızları oldu.

Üç evlilik yapmış Bette Davis, Gary Merill ile "All About Eve" sayesinde bir araya geldi. 1950-1960 yılları arasındaki evliliklerinden iki çocukları oldu. Birlikte iki film daha yaptılar: "Another Man's Poison" ve "Phone Call from a Stranger". Ama huysuzluğuyla ünlü yıldız dördüncü kez boşandı.

Aşkını yedi yıl bekledi sonra uçak kazasında kaybetti
Bazı öyküler gerçekten acıklı. Toplam beş evlilik yapmış olan Clark Gable gerçek aşkı bulduğu, o dönemdeki karısından boşanamadığı için yedi yıl beklediği Carole Lombard'ı üç yıllık evlilikten sonra bir uçak kazasında kaybetti. 1932'de, "No Man of Her Own"un, birlikte ilk ve tek filmlerinin setinde başlamıştı her şey. Gable, Lombard'dan sonra iki kez daha evlendi ama öldüğünde onun yanına gömüldü.

Romy Schneider ile Alain Delon'un, beyazperdenin bu eşsiz güzellikteki iki yüzünün aşkı da sette başladı. Avusturya'nın sevgili "Sissy"si Max Ophuls'ün "Liebelei"ının yeniden çevrimi "Christine"in çekimleri için Fransa'ya geldiğinde Delon'a aşık oldu. Onun uğruna Paris'e taşındı. 1959-63 yılları arasında nişanlı kaldılar ama kiliseye gitmeden ayrıldılar. Bu ayrılık ve kalp kırıklığı Schneider'ı ömrünün geri kalanında mutsuz etti...

Boşanmayla bitse ve sadece yedi yıl sürmüş de olsa sinema dünyasının en çarpıcı aşk öykülerinden biri Ingrid Bergman ile Roberto Rossellini arasında yaşanan kuşkusuz. Hollywood klişelerinden bunalmış İsveçli güzel yıldız İtalyan Yeni Gerçekçilik akımının öncüsü Rossellini'ye bir mektup yazıp ona hayran olduğunu ve bir filminde oynamak istediğini söyler. Rossellini ona "Stromboli"de (1949) başrolü verir. Olan olur. Ama saygın bir kişilik olan Dr. Lindstörm ile evli olan Bergman bu ilişkinin bedelini ağır öder. Boşanıp Rossellini ile evlenmesine rağmen Hollywood'un tutucu çevresi tarafından aforoz edilir. 1956'da ayrıldıklarında kariyerini yeniden inşa etmesi gerekir.

Vivien Leigh de 1937'de "Fire over England" filmindeki rol arkadaşı Laurence Olivier ile ilişkiye girdiğinde hâlâ evliydi. Üç yıl ABD-İngiltere arası mekik dokuyan sevgililer Leigh 1940'ta boşanır boşanmaz evlendi. Olivier'nin titizliği, Leigh'in kaprisleri ve mesleki tartışmalarla da baltalanmasına rağmen 20 yıl bir arada kaldılar.

Set romanslarının finali beyazperdenin en büyük ve en verimli aşkına yakışır: Katharine Hepburn ve Spencer Tracy'nin ölüm onları ayırana dek çeyrek yüzyıl süren ilişkisine... 1942'de gösterime giren "Woman of the Year"in çekimlerine başlarken aşık olan çift asla evlenemedi. İtalyan asıllı Spencer Tracy, Katolik olduğu için karısından boşanamadı. O sırada egzantrik milyoner ve yapımcı Howard Hughes ile yaşayan Katharine Hepburn, onun hastalıklı tutkusundan mustaripti. Sonunda ikisi de evlerini terk edip birlikte olmaya karar verdi. Özel hayatlarındaki uyum sekiz filmde de beyazperdeye yansıdı. 1967'de Tracy kalp krizinden öldü. Katharine Hepburn aynı yıl gösterime giren, birlikte son filmleri, kendisine ilk En İyi Oyuncu Oscarı'nı kazandıran "Guess Who's Coming to Dinner"ı asla seyretmedi. Ödülünü almaya da gitmedi. Çünkü sevdiği adamın son filmi olmuştu.

Şoray ve Ünal aşkı "Mine"yle başladı
Set aşkları Türkiye'de de yaşanıyor. En ünlü set aşklarından biri de Türkan Şoray ve Cihan Ünal arasında yaşanandır. Şoray ile Ünal'ın Atıf Yılmaz'ın yönettiği, Necati Cumalı uyarlaması "Mine"deki aşkı gerçek oldu. Şoray, hayat arkadaşı Rüçhan Adlı'dan ayrıldı, Ünal ile evlendi. Bir kızları oldu ama boşandılar. Şoray, Adlı'ya döndü.
(Milliyet Pazar)
Yayın tarihi: 13.06.2005
473
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.