Magazin

Beyaz adam akıllıymış

Beyaz adam akıllıymış

ABD'nin muhalif yönetmeni Michael Moore, belgesel çekmek isteyen yönetmenlere ilham kaynağı oldu. Son iki yılda ABD'de 20'ye yakın belgesel sinema filmi çekildi.

ABD'nin sivri dilli, muhalif yönetmeni Michael Moore belgeselleriyle diğer yönetmenlere ilham kaynağı oldu. 'Benim Cici Silahım' (Bowling for Columbine) ile En İyi Belgesel Film Oscar'ını ve 'Fahrenheit 9/11' ile Altın Palmiye ödülünü kazanan Moore, sinema izleyicisinin bu tarz filmlere deyim yerindeyse aç olduğunu kanıtladı.

Hollywood filmleri sıkıyor
Dört haftada 94 milyon dolar hasılat yapan 'Fahreneit 9/11', seyircinin
'Hollywood popcorn' adı verilen filmlerden sıkıldığının da göstergesi sayılıyor. ABD'de Michael Moore'un başarısından 'gaza gelen' yönetmenler birbiri ardına belgesel film çekmeye başladı.

Son iki yıl içerisinde yaklaşık 20 belgesel çekildi. Bill Clinton'ın muhafazakâr tutumlarını konu alan 'The Hunting of President', 1930-1960 arasındaki Broadway'i inceleyen 'Broadway:
The Golden Age', rock starlarının hayatlarına bakış açısı getiren 'Metallica: Some kind of Monster' ve büyük şirketlerin modern kültürler içindeki rolünü eleştiren 'The Corporation' bunlardan birkaçı.

Muhaliflerin kalesi Sundance Film Festivali'nde prömiyer yapan Stacy Peralta imzalı 'Riding Giant' ise yine Moore'un belgesellerinden etkilenen filmler arasında. Peralta, seyircinin bu tarz filmlere ilgisini şaşkınlıkla karşılamış. Peralta ayrıca, bu belgesellerin seyircinin aslında zekâ ürünü filmleri izlemek istediğini, seyircinin aptal olmadığını ispat ettiğini söylüyor.

Yeni tarz belgeseller
ABD'li ünlü yapımcı John Sloss ise New York'taki Cinetic gibi şirketlerin artık belgesellerin finans ve dağıtım sorunlarına yardımcı olduğunu hatırlatarak eskiden belgesellerin televizyonda iyi iş yaptığını ancak 'yeni tarzda' çekilen belgesellerin sinemaya daha uygun olduğunu vurguladı.

Fakat durum o kadar da güllük gülistanlık değil. 'Aptal Beyaz Adam' kitabıyla da tanınan Moore'un başı dertten kurtulmuyor. 'Fahreneit 9/11' tamamladıktan sonra dağıtımcı firma bulmakta zorlanan Moore, Cannes'da Altın Palmiye'yi kazanınca 24 saat içinde dağıtımcı firmaların taleplerine boğulmuştu. Ama filmin başarısı başlarda onu pek ciddiye almayan Cumhuriyetçiler'i harekete geçirdi. Cumhuriyetçi Parti danışmanı Scott Reed, "Moore'un filmleri insanları yanlış akımlara sevk edebilir" gibi açıklamalarla, muhafazakar ABD'lilerin endişelerini dile getirdi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 24.07.2004
562
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.