Magazin

Beste Bereket: Apolitik isyankar!

Beste Bereket: Apolitik isyankar!

Geçtiğimiz yıl "Türev" filmindeki rolüyle Altın Portakal ödülü kazanan Beste Bereket, şimdilerde Kanal D'de yayınlanan "Anadolu Kaplanı"nda evin isyankar kızı Esra'yı oynuyor.

Dilek DALLIAĞ / Hürriyet

Esra'nın aksine herhangi bir siyasi görüşü benimsemediğini söyleyen genç oyuncu, "Ne yazık ki apolitik bir nesildenim" diyor.

- "Anadolu Kaplanı"ndaki rolünüzden biraz söz eder misiniz...

Esra bir üniversite öğrencisi... Çetin (Tekindor) Bey'in canlandırdığı Osman, yani dizideki babam ise Anadolulu muhafazakar bir tip. Ben sürekli onunla çatışma halindeyim, çünkü sosyal adalete inandığım için durmadan olay çıkarıyorum. Esra, anne ve diğer kardeşlere nazaran daha sert fikirli, daha toparlayıcı... Bir de düşündüğü şeyleri pat diye söylüyor.

- Beste ile Esra arasında benzer yönler var mı?

Aslında hepimiz haksızlığa karşıyız, hepimiz sosyal adalete inanıyor ve herkesin eşit şartlarda yaşamasını istiyoruz. Ama ben 1982 doğumluyum, yani ne yazık ki apolitik bir nesildenim. Söylediği birçok şeye katılsam da Esra'nınki gibi sert söylemlerim yok. Bana kalırsa politik bir görüşe sahip olmak Türkiye'de pek mümkün değil. Böyle bir sistemde yaptığın ve bulduğun her şey birbiriyle çelişiyor çünkü.


- Bu proje sitcom anlamında bir ilk mi sizin için?

Daha önce "Aşka Sürgün"de 39 bölüm oynadım. Orada Mardinli bir ailenin kızını oynuyordum. Ama sitcom olarak bu ilk... Çetin Tekindor'la oynuyor olmak da benim için büyük şans. Bazen takılıp kalıyor, hayranlıkla izliyorum onu...


- Altın Portakal'dan sonra neler değişti hayatınızda?

Hiçbir şey değişmedi gerçekten. Zaten ben ödül beklemiyordum. Önemli olan da ödül değil, o jürinin beni bu ödüle layık görmesiydi. Ustaların orada hep bir arada benim filmimi izlemesi müthişti.

- Siz okulu daha geçen yıl bitirmiştiniz değil mi?

Evet, geçen yıl Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nü bitirdim. Tiyatro anlamında bu yıl geçti, ama gelecek sezon için çalışmalarım sürüyor. Şimdi Ulaş İnaç'ın ikinci filminde oynamam söz konusu.

- Oyuncu Uğur Polat'la olduğunuzu biliyorum bir de...

Evet, ama bu konularda konuşmak istemiyorum.

- Neden?

Adı üzerinde özel hayat bu, işte o yüzden... Kaldı ki bana işimi anlatmak bile garip gelir. Gelirler, oyunumu izlerler, biter. Onun dışında anlattıklarımın bana ne getirisi ne de götürüsü olur diye düşünüyorum. Özel hayatımızı, çok yakın arkadaşlarımıza bile belki anlatırız biz.

- Biraz da ailenizden bahsedelim...

Annemle babam 25 yıldır evliler. 17 yaşında Yiğit adında bir de erkek kardeşim var. Büyüdüm ama hálá aşk çocuğuyum diyebilirim. Çünkü onlar hálá birbirlerine aşıklar.

- Adınızın bir hikayesi var mı?

Babam amatör olarak müzikle ilgileniyor, muhteşem şarkı söyler, besteleri de var. Onun için adım Beste olmuş. Onlara teşekkür ediyorum, çünkü adımı çok seviyorum.

- Ailenizle mi yaşıyorsunuz?

Onlar Anadolu yakasında yaşıyorlar, ben bir yıldır Avrupa yakasındayım. Büyüdüğüm, artık kendi hayatımı kurmak istediğim için ayrı eve geçtim.

- Yalnız yaşamak kolay değildir...

Şimdilik kotarıyorum. Zaten ev yaşantısını çok seviyorum. Haftalarca evden çıkmasam olur yani. Şu sıralar sürekli çalıştığım için ev rehabilitasyon gibi oluyor. Hobi olarak da resim yapıyorum.

- Nasıl resimler yapıyorsunuz?

Sürrealist. Çünkü beni tek ilgilendiren renkler, obje falan çizemem. Siyah rengi seviyorum. Renkli bir kostüm bana acayip geliyor mesela.

- Karamsarlıktan mı kaynaklanıyor bu siyah tutkusu yoksa?

Öyle gözükmesem de her şeyin en kötüsünü düşünürüm. Sürekli problem yaratabilecek bir şeyler bulabilirim. Bir şeye kafamı takıp saatlerce üzülebilirim. Bunu yenmeye çalışıyorum ama...

Bodur tavuk piliç görünür
- Annenız ve babanız da ufak tefek mi?

Onlar uzun boylu. Annem 1.76 falan. Mithat Bereket var ya, o benim kuzenim, o da epey uzundur. Kardeşim de çok uzun. Ben nedense böyleyim. Atık DNA'lar benimle gönderilmiş. Ben de "bodur tavuk her daim piliç görünür" sözünü benimsedim!

- Sizce sanatçıların özel hayat konusunda örnek teşkil etmeleri gerekli mi?

İnsanların özel hayatları kimseyi ilgilendirmez. Kim olursa olsun... İster oyuncu, ister dansçı, mühendis ya da doktor olur, fark etmez. Önemli olan adamın ya da kadının işini iyi yapması bana kalırsa...
Yayın tarihi: 23.03.2006
420
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.