Magazin

Beslenmenin prostat kanserine etkisi yok

Beslenmenin prostat kanserine etkisi yok

Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi uzmanları, beslenmenin sağlıklı deneklerde prostat kanserinin oluşumunu etkilemediğini saptadı.

Kısa dönemde ve çok dikkatli yapıldığı bildirilen araştırmada, sağlıklı deneklerde düşük yağlı ve yüksek fiber içeren beslenmenin, prostat kanserinin işareti sayılan PSA oranı üzerinde de bir etki ortaya koymadığı belirlendi.

Dört yıldan fazla süren ve 1350 erkek denek üzerinde yapılan araştırmanın, kısa dönemde ve çok ciddi bir biçimde ele alındığına değinen araştırmacılar, araştırma sonucunun insanlara sağlıklı beslenmeden vazgeçmeleri mesajını vermediğini kaydetti.

Beslenme ve prostat kanseri ilişkisiyle ilgili yeni bilgilerin ışığında, daha geniş ve uzun dönemi kapsayacak araştırmaların yapılacağına işaret eden uzmanlar, uzun dönemde sağlıklı beslenmenin, prostat kanserinin oluşumunu önleyip önlemeyeceğini gözleyecek.

PSA oranının prostat kanserinin belirlenmesiyle ilgili tek işaret olduğuna değinen araştırmacılar, sağlıklı beslenmenin PSA oranı üzerinde etki ortaya koymadan da prostat kanserinin oluşumu veya ilerlemesi üzerinde etkili olabileceğini düşünüyor.

Beslenme uzmanları, sağlıklı beslenmenin genel sağlık açısından sürekli uygulanması gerektiğini, sağlıklı beslenmenin birçok hastalığın önlenmesi açısından önemli olduğunu vurguluyor.

Uzmanlar, sağlıklı beslenmeye önem veren insanların, sigara ve içki gibi kötü alışkanlıklara daha az meyilli olduklarını, sigara dumanından kaçan bu insanların hava kirliliğinden de kendilerini korumaya çalıştıklarını ve en azından yaşam biçimleriyle çevrelerini de etkilediklerini belirtiyor.
(aa)
Yayın tarihi: 31.08.2002
317
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.