Magazin

Beslenmeme çantası

Beslenmeme çantası

Britanya'da yapılan bir araştırmaya göre beslenme çantaları artık 'besleyici' değil. Çantalara konulanlar, vitamin ve protein ihtiyacını karşılamaktan uzak.

Bilim adamları, öğrencilerin beslenme çantalarını mercek altına aldı. Sonuç umut kırıcı: Beslenme çantaları bir çocuğun günlük ihtiyacının 'iki katı' kadar şeker ve ihtiyacının çok üstünde doymuş yağ içerirken, günlük tuz ihtiyacının sadece yarısını karşılayabiliyor.

Britanya Gıda Standartları Enstitüsü (FSA), Britanya'nın çeşitli bölgelerinden 550 öğrencinin beslenme çantasını inceledi. Çantaların yüzde 87'sinde beyaz ekmekten yapılma sandviç, yüzde 71'inde gevrek, yüzde 60'ında bisküvi veya çikolata, yüzde 48'indeyse yoğurt gibi süt ürünlerine rastlandı. En kötüsü çocukların sadece yarısından azının beslenme çantasında meyve 'bulundu'. Ayrıca beslenme çantalarının mönüsü hemen hemen hiç değişmediği için çocukları bıktırdığı anlaşıldı.

İşte ideal bir çanta
FSA, ayrıca sağlıklı bir beslenme çantasının içinde neler olması gerektiğine dair bir liste yayımladı: Birer porsiyon meyve, sebze, et, balık veya protein ihtiyacını karşılayacak herhangi bir besin, süt veya süt ürünüyle ekmek, makarna veya pilav gibi karbonhidratlı gıda. Sağlıklı beslenme çantaları için verilen öneriler ise öyle:
 • Margarin ve mayonezi mümkün olduğunca daha az kullanın.

 • Sandviçlerde genellikle yağ oranı düşük malzemeler (az yağlı peynir, tonbalığı, dilimlenmiş muz) kullanmaya özen gösterin.

 • Gazlı içecek ve hazır meyve suları yerine, süt, ayran, taze sıkılmış meyve sularını tercih edin.

 • Çocuğunuzun beslenme çantasına mutlaka her gün farklı bir yiyecek koymaya dikkat edin. Böylece çocukların beslenme çantasından sıkılmasının önüne geçersiniz.

 • (Radikal)
  Yayın tarihi: 02.09.2003
  482
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.