Magazin

Beş senedir teknede yaşıyor

Beş senedir teknede yaşıyor

Oyuncu Yeşim Büber, beş yıl önce verdiği radikal bir kararla yanına iki valiz alarak teknede yaşama hikayesini şöyle anlatıyor...

yeşim büber

Şehrin merkezinde, Cihangir ve daha sonra Gümüşsuyu’nda oturdu. Beş senedir teknede yaşıyor. Bu radikal kararı nasıl verdiğini ise şöyle anlatıyor: “Sevgilim sayesinde tekneyle tanıştım. Önceden babasının teknesi vardı, onunla vakit geçiriyorduk. Dokuz yıl önce ise kendi teknemizi edindik. Birlikte yolculuk hayalleri kurmaya başladık. Bu hayaller, şehirden de uzaklaştırdı bizi. Ve beş yıl önce evimizi kapatıp, eşyalarımızdan ve tüm fazlalıklardan kurtulup tekneye geçtik. Öyle güzel bir hafiflik duygusuydu ki anlatamam. Tekneye sadece iki bavulla geldik.

Bir de kitaplarımız... O zaman şunu fark ettim; tüketime dikkat eden bir insan olmama rağmen, bir sürü gereksiz eşyayla yaşıyormuşuz ve fazlalıklar bizi mutsuz eden şeylermiş.” Yeşim Büber teknede yaşamaya başladıktan sonra hayatında pek çok şeyin değiştiğini söylüyor: “Kendimle daha yakın bir ilişki kurdum. Deniz biraz insanın hayatına başka türlü bir hakimiyet getiriyor. Şehirde bunu unutmuş durumdayız. Buzdolabının üzerinde bir sürü telefon numarası var. Kafeden tesisatçıya kadar... Arıyorsun geliyorlar. Denizdeyken hiç kimseyi arayamıyorsunuz.

Başınızın çaresine bakmayı öğreniyorsunuz.” Bu arada oyunculuğa ne oldu peki: “Oyunculuk hayatımın ilk sırasında değil artık. Daha seçici olmaya başladım. Bu yolculuklar haliyle daha az iş almamı gerektiriyor.” Yeşim’in mutluluk tarifi: “İnsanlar hep daha mükemmel olma ihtiyacı içinde. Genellikle yalan mutluluklar yaratılıyor. Boşluk duygusuyla alışveriş yapmak, en son çıkan telefonu, arabayı almayı istemek ve onların bitmeyen borçlarını ödemeye çalışmak tam bir kısırdöngü. Mutlu olmak için farkındalık gerekiyor bence. Temel ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra, mutlu olmak kolay.”

(Kelebek)

Yayın tarihi: 01.08.2012
2434
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.