Magazin

Beş milyar kişi dişlerinden şikayetçi

Beş milyar kişi dişlerinden şikayetçi

Dünya Sağlık Örgütü, dünyada 5 milyar kişinin diş çürümesinden şikayet ettiğini, özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, diş eti hastalıklarının en az ağız kanseri kadar önemli rahatsızlıklar olduğunu açıkladı.

WHO'nün ağız sağlığı için başlattığı kampanyayı tanıtan 38 sayfalık raporda, "6.3 milyarlık dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 80'inin, ağız bakımının daha uzun ve iyi bir yaşam için gerekli olduğunu anlayamadıkları için diş çürümesinden şikayet ettiği" belirtildi. Örgütün Dünya Ağız Sağlığı Programı koordinatörü Dr. Poul Erik, ağız sağlığının bozuk olmasının genel sağlık ve yaşam kalitesi üzerinde büyük etkileri olduğunu söyledi. Raporda, sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkelerde diş çürümesinin ve diş eti hastalıklarının da, en az ağız ve gırtlak kanserleri kadar önemli rahatsızlıklar olduğu, yetersiz beslenmeye yol açan diş kaybının ise başka hastalıklara yol açtığı kaydedildi.

Önlenebilir bir rahatsızlık
Örgütün, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Akıl Sağlığı Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Dr. Catherine Le Gales-Camus, yaşlılığın doğal bir sonucu olarak görülen diş kaybının aslında önlenebilir olduğunu söyledi. Le Gales-Camus, dünyada okul çağındaki çocukların yüzde 60-90'ı ile yetişkinlerin büyük çoğunluğunun diş çürümesinden şikayet ettiğini belirtti. Yapılan çalışmalarda, sigara içmek, tütün çiğnemek, sert kabuklu yemiş yemek, dişleri yeterince fırçalamamak ve diş ipi kullanmamak, kalsiyum ve diğer mikrobesinleri (vücutta çok az miktarda bulunmalarına rağmen organizma için mutlak gerekli mineral ve vitamin gibi maddeler) az almak ve alkol tüketmenin ağız sağlığı açısından risk oluşturduğu belirtiliyor.
Yayın tarihi: 24.02.2004
367
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.