Magazin

Benim cinsel sorunum yok abi!

Benim cinsel sorunum yok abi!

Dördüncü Ulusal Cinsel İşlev ve Bozuklukları Kongresi'nde de sunulan araştırmaya katılanların yüzde 75'ini evli kişiler oluşturdu.

Araştırma, 2000-2001 yıllarında başvuran hastalarla yapıldı. Yaşları 14 ile 81 arasında değişen hastaların yaş ortalaması 36. Bunların yüzde 69'u erkekler, yüzde 31'i ise kadınlardan oluştu.

Araştırmaya göre erkeklerin yüzde 48'inde sertleşme bozukluğu, yüzde 40'ında da erken boşalma sorunu var.

Kadınlardaki cinsel sorunlarda ise yüzde 65 ile ilk sırada, vajinanın istem dışı kasılması demek olan vaginusmus yer alıyor.

Vaginusmusu yüzde 19 ile cinsel istek azlığı izliyor. Başvuran kişilerin yüzde 18'inde 2, yüzde 3'ünde ise 3 ayrı cinsel işlev bozukluğu olduğu belirlendi.

Cinsel İşlev Bozukluğu Merkezi sorumlusu Prof. Dr. Ferruh Şimşek, başvuran kişilerin eğitim düzeyinin Türkiye ortalamasının üzerinde olmasına rağmen, cinsel sorunları uzun yıllar yaşadıklarını saptadıklarını söyledi.

Cinsel sorun yaşayan kişi ya da çiftlerin bu sorunları kabullenmelerinin uzun zaman aldığını belirten Prof. Dr. Şimşek, şunları anlattı:

''Yaşadıkları cinsel işlev bozukluğunu zorlu yaşam koşulları, iş stresi, yetişme koşulları ya da eşlerinin hataları ya da anlayışsızlığı gibi kendilerinin dışındaki etkenlere bağlamaya çalıştıklarını gördük.

Ortada bir cinsel sorun olduğu kabullenildikten sonra da ne yazık ki, uzun süre sorunun eşler arasında bile konuşulamadığı, tedavi ya da çözüm arayışına girilmediğini saptadık. Çiftler tedaviye, sorun çıktıktan ortalama 7 yıl sonra gidiyorlar.''
Yayın tarihi: 19.05.2002
469
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.