Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bengal kaplanlarına nüfus sayımı

Bengal kaplanlarına nüfus sayımı

Hindistan ve Bangladeş'ten ortak proje. İki ülke sınırdaki ormanlarla kaplı bölgede nesilleri tükenme tehlikesiyle karışı karşıya bulunan Bengal kaplanlarını sayacak.

Hindistan ve Bangladeş, iki ülkenin sınırındaki mangrov ormanlarıyla kaplı Sunderbans bölgesinde kaplan sayımı yapacak. BM'nin mali destek sağlayacağı projeyle, dünyada belirli bir coğrafi bölgede yapılan ilk kaplan sayımı gerçekleştirilecek. Yetkililer, daha önce yapılan sayımlarda kaplanlardan bir kısmının gözden kaçmış ya da bir ülkeden diğerine geçenlerin iki kere sayılmış olması ihtimali üzerinde duruyor.

Büyüklüğü 10 bin km²den fazla olan Sunderlands bölgesinde, tahminen 600 civarında Bengal kaplanı bulunuyor. Geçen yıl yapılan sayımda, Sunderbans'ın Hindistan'da kalan kısmında 271 kaplan olduğu tespit edilmişti. Son yıllarda Bangladeş'te böyle bir sayım yapılmadı.

Hindistan'ın Batı Bengal eyaletinin orman bölge müdürü Atanu Raha, Reuters haber ajansına "Kaplanlar ülke sınırlarını bilmezler, fakat Sunderbans iki ülke arasında ikiye bölünmüş durumda" dedi. "Sunderbans tek bir ekosistem sayıldığı için, ancak iki ülkenin sınırlarını da içeren bir sayımla doğru sayıya ulaşırız."

SAYILARI GİTTİKÇE AZALIYOR
Kaçak avlanma ve yasak olmasına rağmen ağaçların kesilmesi kaplanların mangrov ormanlarındaki doğal yaşam alanlarının bozulmasına neden oluyor. Bu yüzden, kaplanların bir kısmının Hindistan'dan Bangladeş'e geçtiği bildirilmesine rağmen, son birkaç yıldır Bangladeş'teki Bengal kaplanı sayısı gittikçe düşüyor.

İki ülkenin ortaklaşa yürüteceği projede Bengal Kaplanlarının sadece nüfus sayımı yapılmayacak, aynı zamanda üreme ve beslenme şekilleri de incelenecek. Kaplanlar her yıl sadece Sunderbans'da 50 kişiyi öldürüyor. Sayımda, kaplanların neden insanları yemeye başladığının da ortaya çıkacağı tahmin ediliyor. Raha "İnsanlar kaplanların doğal besini değil" dedi. "Kaplanlar sadece olağanüstü durumlarda inanları yemeye başlar, örneğin avlanmak için fazla hasta ve halsiz düştüklerinde ya da doğal avlarında azalma olduğunda."
(Hürriyetim)
Yayın tarihi: 01.08.2003
367
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.