Magazin

Ben büyümesi tehlike işareti

Ben büyümesi tehlike işareti

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Cavit Çöl tahriş olan 'ben'lerin kansere yol açabileceğini belirterek, "Cilt kanserleri içerisinde en tehlikeli olanı ben büyümesidir. Ben büyümeleri ölümle sonuçlanabilir. Ben büyümeye başladıktan sonra operasyon ile alınarak tahlil edilmesi gerekli" dedi.

Doç.Dr. Cavit Çöl insan vücudundaki `ben'lerin canlı birer hücre olduğunu belirterek, tahriş edilmesi durumunda karekter yapılarının bozulduğunu ve büyümeye başladığını söyledi. Büyümeye başlayan benlerin çok tehlikeli olduğunu söyleyen Doç.Dr. Çöl, "Büyümeye başlayan benler aldırılmazsa kansere neden olabilir" dedi.

Cilt kanserleri arasında en tehlikeli olanının ben büyümesi olduğunu belirten Doç.Dr. Çöl, "Benler tahriş edilmesi durumunda karakter değişikliği geçirerek büyümeye başlarlar. İleride sararıp su toplamaya başlar. Bu durumdaki benler cilt kanserine yol açar. Cilt kanserleri içerisinde en tehlikeli olanları ben büyümesidir. Bu büyümeler ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle erken tedavi edilmesi gerekli. Ben büyümeye başladıktan sonra operasyon ile alınarak tahlil edilmesi gerekir. Tahlil sonuçlarına göre gerekli tedavi uygulanmalıdır" diye konuştu.

Halk arasındaki "Aldırırsam kansere dönüşür" görüşünün çok yanlış olduğunu belirten Doç.Dr. Çöl, "Bu fikir çok yanlış. Böyle bir şey yok. Esasen aldırılmazsa kansere yol açar. Basit operasyonlar ile benler alınıyor" dedi.
(DHA)
Yayın tarihi: 15.01.2003
1392
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.