Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bekaret moda oldu

Bekaret moda oldu

Amerika'da yeni bir cinsel devrim başladı. Fakat bu sefer tersine. Gençler, giderek seksten uzak duruyorlar ve evlenene kadar bakire kalmayı tercih ediyorlar. Gençler, artık anne babalarının gençlik dönemlerindeki seks özgürlüğünü reddediyorlar.

Hastalıkları Kontrol Merkezi'nin en son araştırmasına göre, 1991-2001 yılları arasında hiç cinsel ilişki yaşamadığını söyleyen lise öğrencilerinin sayısı yüzde 10 arttı.

DİNİN İLGİLİSİ YOK
Newsweek Dergisi, konuyu son sayısında kapak yaptı ve gençlerle konuştu. Gençler, neden seksten uzak durduklarını anlattılar. Bu konudaki kişisel kararlarda din önemli bir etken oluşturmakla birlikte başka faktörler de bulunuyor: Anne baba şefkati, kendilerini hazır hissetmeme duygusu ve kendi kaderleri üzerinde kontrol kazanma isteği gibi.

Feminist olduğunu söyleyen Alice Kunce, bir bakire: ''Feminist hareketi güçlü kılan unsurlardan biri olarak kendimizi ortaya koymalıyız. Sekse hayır demeliyiz ve bu konuda kendimizi baskı altında hissetmemeliyiz. Erkekler de bunu anlamaya başladı. Fakat hepsi değil.''

Kiliseye düzenli giden Alice, seksten sakınmasının nedeninin din olmadığını belirtiyor. Tabii ki hastalıklardan ve hamile kalmaktan korkuyor, fakat ''Hepsinden önemlisi, seksin getireceği derin mahremiyeti duygusal olarak kaldırabilecek kadar olgun görmüyorum kendimi'' diyor.

Karl Nicoletti'nin seksten uzak durması için uyardığı oğlu Chris, bugün 16 yaşında ve evlenene kadar seks yapmayacağını söylüyor. Anne ve babasının iki ağabeyine de sıkı kurallar koyduğu 17 yaşındaki kız arkadaşı Amanda Wing de öyle. Annesi Lynn Wing, ''8 yıldır tanışıyorlar, iki aydır çıkıyorlar. Uzun zamandır evli bir çift gibiler ama öpüşmekten ve kucaklaşmaktan öteye gitmiyorlar'' diyor.

Sandra Huggins, oğlu Dondrae ve 18 yaşında bir bakire olan kızı Latoya, gençlik programının bir bölümü olarak ''seksten kaçınma'' eğitimi veren kiliseye devam ediyorlar. Latoya Huggins, ''Okulu bitirdikten sonra bile bir erkek arkadaş istemiyorum.'' diyor.
487
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.