Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bedenin dili de farklı

Bedenin dili de farklı

Dil değiştikçe jestler de değişiyor. Bir araştırma, beden dilinin de ülkeden ülkeye farklılık gösterdiğini ortaya koydu.

Britanya'da Bristol Üniversitesi Deneysel Psikoloji Bölümü'nde görevli psikolog Dr. Sotara Kita'nın yaptığı bir araştırmaya göre farklı diller, sadece sözsel ve yazılı iletişimde ayrışmıyor. Bir şeyi anlatmak veya anlamları güçlendirmek için kullanılan mimikler de farklılık gösteriyor.

Sallanmanın tarifi
Dr. Kita, bir grup Britanyalı, Japon ve Türk'e kedi Sylvester ile kuş Tweety'nin maceralarının yer aldığı bir çizgi film izletti. Ardından deneklerden filmde gördüklerini anlatmaları istedi. Britanyalı, Japon ve Türklerin aynı hareketi anlatırken farklı jestler kullandıkları dikkat çekti.

Örneğin denekler çizgi film kahramanının bir ipte sallandığı sahneyi anlattıklarında, Britanyalılar elleriyle havada bir yay şekli çizerken, Japon ve Türkler ise düz hareketlerle sahneyi canlandırdı. Farklı dillerin jestlere de yansıdığını belirten Kita, "Farklı dilleri konuşan kişiler, jestlerde de dillerinden bağımsız hareket edemiyor. Jestler, anlatılmak istenilen kelimenin ifade ettikleri ile kısıtlanıyor. Dil, kişilerin boyutlu düşünmesini de etkiliyor" diyor.
(Radikal)
400
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.