Magazin

Bebekler sayabiliyor

Bebekler sayabiliyor

Bilim adamları, bebeklerin sayabildiğini tespit etti. Bebeklerin farklı objelere uzun süre baktıklarında, onların rengi ya da biçimiyle ilgilenmedikleri, objelere onları saymak için baktıkları ortaya çıktı.

Alman Bild der Wissenschaft dergisindeki habere göre, Yale Üniversitesi'nde görevli bilim adamlarının yaptığı araştırmaya katılan psikoloji profesörü Karen Wynn, bebeklerin farklı objelere uzun süre baktıklarında, onların rengi ya da biçimiyle ilgilenmediklerini belirterek, bebeklerin objelere onları saymak için baktıklarını söyledi.


Bilim adamları, yaptıkları deneylerde, bebeklerin çeşitli obje gruplarına bakma süresini ölçtüler. Rengi ve biçimi aynı objelerin sadece sayısını değiştirip, bebeklerin önüne koyan bilim adamları, bebeklerin, renk ve biçimleri aynı olmasına rağmen obje sayısının daha fazla olduğu gruba da dikkatle baktıklarını gözlemlediler.

Wynn, "Yaptığımız deneyler, 5 aylık bir bebeğin, değişik objeler arasından aynı biçimdekileri tespit edip, ayırt edebildiğini ortaya çıkardı" dedi.
Yayın tarihi: 03.05.2002
373
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.