Magazin

Bebek ne derse o olur

Bebek ne derse o olur

Bebeklerin kendine olan güveninin sağlanması için öncelikle uyku düzenine dikkat edilmesi ve uyku planının zorla değil, onların isteğine göre yapılması gerekiyor. Kişinin kendine olan güveninin temelleri de bebeklik çağında atılıyor.

Emziren Anneleri Destekleme ve Aile Sağlığını Koruma Derneği Başkanı Dr. Sema Soysal, kişinin kendine olan güveninin temellerinin 0-3 yaş arasında atıldığını söyleyerek, bebeklere gelişim süreçlerinde özen gösterilmesi gerektiğini ve bebeklerin yetiştirilmesinde dikkat edilecek en önemli noktanın ''uyku ve beslenme düzeni'' olduğunu belirtti.

"DOKUNMA HİSSİ" ÖNEMLİ"
Bebeklerin doğumdan sonraki 3 ay içinde günde ortalama 18 saat uyuduğunu anlatan Soysal, ''Bu arada bebekler 3 saatten fazla aç kalmamalı. Normalde bebek aç olduğunu belli eder. Ancak, uykuda bunu anlatamayacağı için, uykuda da olsa en fazla 3 saatte bir uyandırılıp emzirilmelidir'' diyerek, bebeklerin doğduğu günden itibaren bildiği ve tanıdığı yerlerde uyutulması gerektiğini, bunun bebeğin güven ortamında uyumasını sağlayacağını ve yeni doğan bebeklerin ''dokunma hissini'' yaşamak istediklerini, bunun için yatakta gereken düzenlemenin yapılmasını önerdi.

UYKU İÇİN ZORLAMAYIN
Anne ve babaların bebeğin yattığı odada kalmasının da bebeğin güven içinde uyumasını ve düzenli emzirilmesini sağlayacağını ifade eden uzmanlar, bebeğin uykuya dalması için en uygun yerin, sevgiyi hissedebileceği anne ya da baba kucağı olduğunu belirterek, bebeklerin uyku için kesinlikle zorlanmaması gerektiğini, bebeklerin uykusunu bir şekilde belli edeceğini söylediler.

PATRON O
Uzmanlar, "Bebek patrondur. Bebek ne isterse o olur. Bu nedenle bebeğin huzurlu ve rahat uyuyabilmesi için uyku düzenini bebeklerin belirlemesi gerekir. Uykunun planlanmasında bebeklerin istekleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından son derece önemli olan uyku ve beslenme düzenine dikkat edilmesi, bebeğin sağlıklı şekilde büyümesini sağlar. Kucaklamak ve onun isteklerini hissetmek, ilk başta bebeğe güven kazandırır. Onun rahat ve huzurlu bir şekilde büyümesine ve kişiliğinin oturmasına yardımcı olur'' diye konuştular.
Yayın tarihi: 27.03.2003
448
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.