Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bebeğinizi okşayarak büyütün

Bebeğinizi okşayarak büyütün

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Sağlık Meslek Yüksekokulu tarafından yapılan araştırmada, bebeklere günde 3 kez 15 dakika uygulanan masajın, prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerin 10 gün gibi kısa sürede gelişimlerini olumlu etkilediği ortaya çıktı.

ADÜ Sağlık Meslek Yüksekokulu Araştırma Görevlisi Seher Sarıkaya yaptığı açıklamada, 30 bebek üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, bebeklere yapılan düzenli masajın onların gelişimine çeşitli yönlerden olumlu etkiler yaptığını belirtti. Sarıkaya, araştırmanın Aydın Doğumevi Pediatri Servisi`nde 15 kontrol amaçlı 15`i deney amaçlı 30 bebeğe uygulandığını anlattı.

Anneleri tarafından masaj uygulanan deney grubu prematüre (zamanından önce doğan) ve Düşük Doğum Ağırlıklı (DDA) bebeklerin masaj uygulanmayan kontrol grubundaki aynı tür bebeklere oranla daha fazla kilo aldıklarının görüldüğünü bildiren Sarıkaya, masaj yapılan bebeklerin, masaj yapılmayan bebeklere göre daha düşük gelişme gösterdiğini kaydetti.

Seher Sarıkaya, şöyle konuştu: "Annelerin bebeklere uyguladığı masaj büyüme ve gelişmesine olumlu katkı sağlıyor. Nitekim yapılan araştırma sonucunda, günde 3 kez, 15 dakika uygulanan masajın, 10 gün gibi kısa bir sürede prematüre ve DDA bebeklerin büyüme ve gelişmesini iyi yönde etkilediğigörülmüştür."

Sarıkaya, hastanelerde pediatri servisinde çalışan hemşirelerin bebeklerde erken dönemde masaj uygulamasına başlayarak bebeklerin büyüme ve gelişme sürecini hızlandırabileceğini bildirdi. Özelikle annelerin bu konuda hassas bir davranış göstermesini isteyen Sarıkaya, bebeklere düzenli masajın ihmal edilmemesini, masajın sırt, karın, kol ve bacaklarda daireler çizerek hafif dokunuşla yapılmasını önerdi.
Yayın tarihi: 03.09.2002
420
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.