Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bebeğinizi anne karnında zehirlemeyin

Bebeğinizi anne karnında zehirlemeyin

Uzmanlar, anne adaylarına hamileyken sigara içmeyin uyarısında bulunurken, sigarının düşük doğum ağırlıklı çocuk doğurma, erken doğum, plasentanın yerinden erken ayrılması, ani çocuk ölümü sendromu ve okul çağında düşük performansa neden olduğunu belirtiyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Prof. Dr. Rıza Madazlı, hamilelik döneminde sigara içilmesinin fetus haklarına aykırı olduğuna dikkat çekerken, anne adaylarını sigara bırakmaya çağırdı. Türkiye'de her yıl 1 milyon 500 bin bebeğin dünyaya merhaba dediğini ancak kadınların sağlıklı bir bebek istemelerine rağmen hamilelik döneminde yüzde 5 ile yüzde 20 arasında değişen oranlarda sigara içtiğini bildiren Madazlı, "Sigara içindeki 3 bini aşkın maddeden özellikle nikotin, karbon monoksit ve siyanid fetusun, anne karnındaki gelişimini olumsuz etkiliyor. Bu yüzden sigara içilmesi artık tüm dünyada fetus haklarına da aykırı olarak kabul ediliyor" dedi.

Madazlı, gebelikte sigara kullanımının hem anneye hem de anne karnındaki bebeğin sağlığına ciddi etkileri olduğunu vurgularken, sigaranın düşük doğum ağırlıklı çocuk doğurma, erken doğum, plasentanın yerinden erken ayrılması, ani çocuk ölümü sendromu ve okul çağında düşük performansa neden olduğunu bildirdi.

Özellikle düşük doğum ağırlığı ile sigara kullanımı arasındaki ilişkinin çok net olduğunu belirten Prof. Dr. Rıza Madazlı, "Bu olumsuz etki kullanılan sigara sayısı arttıkça daha da artmaktadır. Ayrıca, sigara içen kadınlar daha az ve düzensiz beslendiklerinden, bu olay da fetusun gelişimine olumsuz etkide bulunabilmektedir" diye konuştu.

Sigaranın içinde 3 binden fazla kimyasal madde bulunduğuna, bu kimyasal maddelerden nikotin, karbonmonoksit ve siyanidin daha çok zararı olduğuna dikkat çeken Madazlı, "Nikotin kuvvetli bir damar büzücü ajandır ve rahime giden kan akımını azaltarak etkili olabilir. Karbonmonoksit hücrelere zarar vererek gelişme geriliğine neden olabilir, ayrıca kanın oksijen taşıma yeteneğini de azaltır. Siyanid de direk olarak hücreler üzerine toksik etkiye sahiptir" uyarısında bulundu.

Madazlı, gebelikte sigarayı bırakanların, özellikle 20. gebelik haftasından önce bırakanların çocuklarının sigara içmeyenler ile yaklaşık aynı kiloda doğduğunu, sigaranın bırakılmasının kalp hastalığı, akciğer kanseri, anfizem gibi hastalıkların önlenmesi açısında da önemli faydaları olduğunu belirtti.
(ANKA)
319
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.